Przeciwwskazania do akupunktury

Przeciwwskazania do akupunktury

To mit, że zabiegi naturalne, w tym akupunktura nie pomogą i nie zaszkodzą. Przynoszą ulgę wielu osobom, ale nie dla wszystkich są dobrym rozwiązaniem.

Zabieg nie jest możliwy u osób z niektórymi, ciężkimi zaburzeniami krzepnięcia krwi, przy chorobach skóry, zagrożonych powikłaniami po uszkodzeniu jej powierzchni, z niewyrównanym nadciśnieniem, w czasie rekonwalescencji po długiej, wyniszczającej chorobie, po alkoholu. Nie możesz skorzystać z zabiegu również wówczas, gdy: cierpisz na chorobę gruźliczą (czynną), chorobę zakaźną, chorobę psychiczną, niedawno przebyłeś zawał serca lub karmisz piersią.

Do przeciwwskazań względnych (czyli o postępowaniu decyduje lekarz) należy ciąża, menstruacja, a także starania o dziecko, niektóre choroby serca, zaburzenia psychiczne, a nawet wiek pacjenta. Wprawdzie czasem z powodzeniem nakłuwa się nawet bardzo małe dzieci (z pomocą specjalnych igieł), a także osoby w podeszłym wieku, jednak w ich przypadku zawsze powinien wcześniej wypowiedzieć się lekarz tradycyjnej medycyny.

Przeczytaj również:

 

Foto: Istockphoto.com