Pomysły na zabawę w Święta z dzieckiem

Pomysły na zabawę w Święta z dzieckiem

Instagram/ @alisabelik

Świąteczny czas jest już dosłownie za rogiem. Sklepy już zapełniły się różnego rodzaju ozdobami i pomysłami na prezenty, ludzie coraz częściej się do siebie uśmiechają, a i zima zaczyna powoli naprawdę witać w naszych progach. Czas świąt Bożego Narodzenia to taki wyjątkowy okres, w którym to często zapominamy o wielu naszych waśniach, spotykamy się razem, wspólnie biesiadujemy i po prostu odpoczywamy.

To także najlepszy czas na to, aby zacieśniać nasze rodzinne więzi. Mamy trochę wolnego, jest pięknie i kolorowo, a więc warto spędzić ten czas z całą swoją rodziną, także z dziećmi, które przecież tak często są zaniedbywane przez brak czasu rodziców.
 

Zabawy z naszym dzieckiem przed świętami
Jeszcze przed samymi świętami Bożego Narodzenia możemy spróbować poświęcić swoim dzieciom trochę więcej czasu na zabawy, które są naprawdę przyjemne dla obu stron. Nie ma chyba takiego dziecka, która nie jest zauroczone tymi wszystkimi kolorowymi ozdobami, jakie co roku wieszamy na naszych choinkach. Na pewno wiele dorosłych dzisiaj osób pamięta ze swojego dzieciństwa, jak kleiło się piękne łańcuchy z papieru, robiło bombki z kasztanów czy nawet malowało ozdoby, a później je wycinało. Dzisiaj często uważamy, że przecież wszystko można kupić to po co to robić, ale jest to duży błąd. Sprawimy naszym dzieciom mnóstwo radości pozwalając im zrobić łańcuch na choinkę czy nawlec cukierki na nitkę. Święta nie kończą się do tego na ozdobach choinkowych. Nasze dzieci mogą przecież robić inne dekoracje, na stół, półkę czy telewizor, według własnego uznania. Przy okazji oczywiście spędzamy czas ze swoim maluchem, zacieśniając więzi, ale dodatkowo edukując swoje dziecko, które poznaje prawdziwą idę świąt. Pamiętajmy o tym, że konsumpcyjny świat przyporządkował dzisiaj bardzo święta do marketingu, a przecież wszyscy wiemy, że nie o to chodzi w tym wspaniałym i wyjątkowym w roku czasie.

 

Wspólne przygotowywanie potraw

Tuż przed samymi świętami zazwyczaj zaczynamy krzątać się po swoich kuchniach i szykujemy wszystkie potrawy wigilijne, jak i wspaniałe wypieki. To kolejny idealny moment, na spędzenie czasu ze swoim dzieckiem i zabawę. Jak w święta bawić się ze swoim dzieckiem w kuchni przy, nudnym z pozoru, gotowaniu? Każde dziecko jest bardzo zainteresowane otaczającym go światem i na pewno już sam fakt przebywania w kuchni i uczestniczenia w tym wszystkim jest dla niego czymś niesamowitym. Dzieci jednak uwielbiają przecież kruche ciasteczka, czyż nie? W sklepach możemy dzisiaj kupić dziesiątki przepięknych foremek do wycinania ciasteczek, wiele z nich jest mocno skojarzonych chociażby z bajkowymi postaciami lub nawiązuje motywem właśnie do świąt. Możemy razem z naszym maluchem przygotować ciasto, dać mu je rozwałkować, a później pozwolić mu ponieść się fantazji i powycinać ciasteczka. Szybko zobaczymy ile radości przyniesie dziecku zjedzenie później ciastek, które przecież przygotowało samodzielnie.

A może w coś zagrać?

Podczas samych świąt dzieci potrafią się nudzić, gdyż dorośli często rozmawiają ze sobą przy stole o poważnych sprawach. Czy naprawdę każde święta muszą być w akompaniamencie telewizora lub rozmów o polityce? To czas, w którym powinniśmy odpoczywać i idealny także czas na zajęcie się swoim dzieckiem. Na pewno gdzieś wysoko w szafkach leżą dawno zapomniane gry planszowe, po które dawno nikt już nie sięgał. Jeśli nie mamy żadnych takich gier to co stoi na przeszkodzie, aby taką kupić jeszcze przed świętami i zrobić dziecku dodatkową niespodziankę? Mówi się, że komputery zdominowały życie dzieciaków, ale zobaczycie z jaką radością dziecko podejdzie do wspólnej gry przy stole ze swoimi rodzicami, a nawet i całą rodziną. Jeżeli w domu brakuje gier planszowych, to zawsze można zagrać w świąteczne gry online,  do których wystarczy tylko internet i komputer.

Komputer też może być magiczny w święta

Skoro wspomnieliśmy już o komputerach to warto zainteresować się również tą formą, dużo bardziej nowoczesnej, rozrywki. Rodzice bardzo często usadzają w święta swoje dzieci przed komputerami, aby mieć święty spokój, ale naprawdę nie tędy droga. W internecie znajdziemy bowiem mnóstwo prostych gier przeglądarkowych, które stanowią moc rozrywki dla dzieci, mogą być dodatkowo edukacyjne, ale przede wszystkim pozwalają na wspólną rozrywkę. Tak, przy komputerze także możemy owocnie spędzić święta ze swoim dzieckiem! Gdzie szukać tego typu gier? Można chociażby odwiedzić serwis internetowy Poki.pl, który na święta już teraz ma przygotowaną całą kategorię wspaniałych, prostych, ale jednocześnie wciągających gier dla dosłownie całej rodziny. Wybór jest na tyle duży, a korzystanie z tych gier tak proste, że z całą pewnością nie będzie większych problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie. Gry przeglądarkowe, takie bezpieczne dla dziecka, mogą odciągnąć jego uwagę od wielu tytułów gier, które nie do końca są dla malucha dobre. Pamiętajmy jednak także, że dla współczesnych dzieci komputer jest naprawdę bardzo ważny, a integracja ze swoimi rodzicami przy tym urządzeniu, i do tego jeszcze świąteczny klimat, to połączenie, które Twoje dziecko pokocha.

 

Warto pomyśleć nad tym, aby te święta spędzić inaczej niż do tej pory, bardziej rodzinnie, na spokojnie, ale przede wszystkim wspólnie i bez niepotrzebnych kłótni czy szukania problemów tam gdzie ich nie ma.