Solone ogórki

Solone ogórki

Solone ogórki to bodaj jedno z najpopularniejszych dodatków na naszych jesiennych i zimowych stołach. Dzięki soleniu ogórki zachowują aż do 95 % pożytecznych witamin (szczególnie cennej witaminy C). Zobacz, jak je zrobić.

Składniki:

Na jeden słoik:

  • ogórki,
  • zielenina - gałązki wiśni, czarnej porzeczki, koper,
  • 2 ząbki czosnku,
  • sól.

Wykonanie:

1. Warzywa i zieleninę dokładnie umyj, większe gałązki np. czarnej porzeczki bądź kopru podziel na mniejsze kawałki. Poukładaj ogórki i przyprawy do słoików (staraj się układać je ciasno). Rób to warstwami - najpierw zielenina, a na nią ogórki i tak dalej. Do solenia słoiki nie muszą być sterylizowane - wystarczy, że będą dokładnie umyte.

2. Zalej zawartość słoików zimną wodą (użyj lepiej mineralnej, bez dodatku chloru) aż pod szyjkę - dzięki temu dowiesz się ile zalewy będziesz potrzebować. Teraz odlej wodę ze słoików do dużego garnka i dodaj do niego ok. 70 gr soli (2 czubate stołowe łyżki).

3. Zagotuj wodę z solą i ostudź. Zalej roztworem ogórki w słoikach. Zamknij słoiki i odstaw je w ciemne zimne miejsce. Za tydzień ogórki będą małosolne, zaś za miesiąc - solone.

Dobry pomysł: słoiki z ogórkami umieść na tacy, ponieważ w procesie fermentacji będzie z nich co jakiś czas wyciekać woda.