Dzieciaki, na lód!

Dzieciaki, na lód!

Choć łyżwiarstwo to jeden z najpiękniejszych zimowych sportów - ostatnimi czasy odchodzi nieco w niepamięć. A szkoda, bowiem jest to dziedzina sportu, która kształtuje koordynację ruchów, opanowanie przestrzeni i poczucie rytmu.

Kiedy zacząć ?
Optymalnym wiekiem na rozpoczęcie nauki jazdy na łyżwach dzieci jest 4-5 lat ( tak rozpoczynają sekcje łyżwiarstwa figurowego). Nie jest jednak powiedziane, że każdy czterolatek poradzi sobie na łyżwach - w dużej mierze zależy to od cech indywidualnych dziecka. Z drugiej strony - zdarzają się dzieci uczące się jeździć już w wieku 2-3 lat. Jednak nie należy się śpieszyć, bowiem łyżwiarstwo należy to sport o dużym ryzyku kontuzji.

Jakie łyżwy dla dziecka?
W związku z tym, że noga naszej pociechy bardzo szybko rośnie, jeśli jest to dziecko początkujące, jest możliwość kupienia łyżew rozsuwanych ( numeracja np. 33-36). Dla początkujących łatwiejsze w użytkowaniu będą łyżwy plastikowe, jednak dla lepiej jeżdżących lepsze będą łyżwy skórzane. Jednak dobór obuwia w dużej mierze zależy również od wydolności mięśni śródstopia ( buty nie powinny się giąć w kostce)

Jak się ubrać?
Nie należy przesadzać ze zbytnim ubieraniem dziecka na lód, ponieważ, malec, ćwicząc i tak się rozgrzeje. Dziecko nie może być ubrane na tzw. bałwana, gdyż po pierwsze nie będzie mogło wykonywać ćwiczeń , a po drugie może się mimo mrozu przegrzać. W kontakcie z zimnym powietrzem jest to dużo groźniejsze niż lekkie ubranie dziecka na zajęcia. Najlepsze są ubrania z materiału nieprzemakalnego (dawniej ortalion, obecnie gore-tex), czapka. Dzieci, stawiające pierwsze kroki na lodzie, koniecznie trzeba wyposażyć w kask - unikniemy urazów głowy podczas upadku. Słowem, najbardziej odpowiednie będzie ubranie w stylu narciarskim. Dobre rękawiczki oraz skarpetki ( nie muszą być za grube, aby nie utrudniały włożenia nogi do buta ).

Jak zachęcić i nauczyć dziecko jazdy na łyżwach ?

Najlepiej zapisać dziecko na naukę jazdy do klubu . Pod okiem doświadczonego instruktora - trenera i w towarzystwie rówieśników maluch będzie ćwiczył chętniej. Mamy również specjalistyczny sprzęt - stosujemy specjalne podpory, przy których dziecko samo uczy się utrzymać równowagę. Jeśli rodzice nie chcą lub nie mogą zapisać dziecka na zajęcia, początkowe kroki należy wykonywać z podparciem rodzica, trzymając malca za rękę.

Bezpiecznie na lodowisku

Jeśli rodzice samodzielnie uczą pociechę jazdy na łyżwach - konieczne jest korzystanie tylko i wyłącznie z oddzielonej specjalnie dla uczących się części lodowisk. Należy uczyć maluchów również podstawowego savoir - vivru: nie przepychać się, przepuścić, jeśli ktoś jedzie szybciej, nie skręcać nagle (zawsze za nami może ktoś jechać). Jeśli chodzi o naukę pod okiem instruktora, to dzieci uczą się w oddzielnych częściach obiektu, bądź na wyłączonym lodowisku w środku lub na torze. W tym czasie nie ma innych uczestników jazdy na łyżwach, co znacznie zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych wypadków.

Foto: Dreamstime.com