Jak się pozbyć plam?

Jak się pozbyć plam?

Jak się pozbyć plam?

Nie ma sposobu na to, by uniknąć plam. Są jak pamiątka po spacerze z psem, zabawą z dziećmi, obiadem w ulubionej restauracji lub rodzinnym pikniku. Niektóre z nich bardzo trudno usunąć. Na szczęście znamy sprawdzone sposoby walki z plamami.

By wyczyścić zabrudzony materiał często sięgamy zarówno sprawdzone porady babci (np. sodę oczyszczoną) lub po nowoczesne produkty, które znamy z reklam (wybielacze). Czasami stosując kilka metod na raz, możemy utrwalić zabrudzenie lub nawet zniszczyć tkaninę. Nie ulega wątpliwości, że aby skutecznie pozbyć się skazy, należy działać szybko, lecz nie bez namysłu. Na początku musimy zidentyfikować plamę i znaleźć środek, który ją wywabi.

PLAMY Z TRAWY

Najpierw namocz plamę w gorące wodzie, by pozbyć się resztek trawy i innych zabrudzeń. Następnie wyczyść plamę mieszanką mydła w płynie i wybielacza (proporcja 50 do 50). Na koniec wypierz tkaninę tak jak zwykle w pralce lub ręcznie.

PLAMY Z BŁOTA

Poczekaj, aż plama zaschnie. Wówczas będziesz mogła zeskrobać błoto. By pozbyć się zabrudzenia z materiału, wyszoruj plamą wilgotną szmatką i płynem do naczyń. Później wypierz tkaninę jak zwykle.

PLAMY Z KAWY

Wydają się najtrudniejsze to usunięcia, ale jeśli sięgniemy, po odpowiedni specyfik, pozbędziemy się ich bez śladu. W tym przypadku mamy dwie metody działania. Świeże plamy pomoże nam usunąć mieszanka octu winnego i wody (1 łyżeczka na dwie szklanki). Starsze, utrwalone zabrudzenia z kawy możemy wywabić za pomocą pasty przygotowanej z sody oczyszczonej i wybielacza.

PLAMY ZE SZMINKI

Tkaninę pobrudzoną szminką polewamy płynem do naczyń. Nie szorujemy plamy, tylko po upływie 10-15 minut lekko wklepujemy płyn przy użycia bawełnianej szmatki. Zabieg można powtórzyć, jeśli plama nie zniknie. Na koniec musimy wyprać tkaninę w pralce lub ręcznie. W przypadku zabrudzenia szminką sofy lub tkaniny, której nie można uprać w pralce, możemy sięgnąć po spray do włosów. Spryskujemy zabrudzenie, odczekujemy około 10 minut i wycieramy suchą szmatką.

PLAMY Z WINA

Po udanym przyjęciu prawie zawsze musimy zmierzyć się koniecznością usunięcia plam z wina z obrusu. Najlepiej nie dopuszczać do tego, by wino zdążyło wsiąknąć w tkaninę i działać zaraz po rozlaniu. Możemy więc posypać zabrudzony kawałek tkaniny solą, która wchłonie płyn. Następnie obracamy obrus na drugą stronę i polewamy plamę gorącą wodą i od razu zapieramy. By wywabić plamy z dywanu lub mebli, polewamy zabrudzoną część mieszanką wybielacza i płynu do naczyń (proporcje - 1 nakrętka płynu do naczyń na 2 nakrętki wybielacza). Stopniowo polewamy miksturę i przecieramy gąbką, aż plama zniknie.

Na podstawie sheknows.com

(mb)

Foto: 123 RF

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Błędy, które popełaniamy przy prasowaniu

Jak usunąć plamy z wosku?

7 naturalnych środków do czyszczenia