Koty syjamskie

Koty syjamskie

Jeśli posiadasz w domu kota syjamskiego zapewne przekonałaś się już , że powiedzenie: " pies jest najlepszym przyjacielem człowieka" nie jest prawdziwe.

Koty syjamskie pochodzą z Tajlandii, gdzie kiedyś były zwane Królewskimi Kotami Syjamu i obdarzane  niezwykłą czcią.  Z czasem stały się jedną z najbardziej popularnych ras na świecie. Nie tylko ze względu na swój elegancki wygląd ale także niesamowity charakter. W wyniku genetycznych mieszanek powstało wiele odmian tej rasy, o różnym umaszczeniu. Charakter natomiast u wszystkim syjamów jest dość podobny.

Wygląd rasy

Koty syjamskie są średniej wielkości, bardzo długie i  szczupłe (co ciekawe, jest to także wynikiem zabiegów hodowlanych, ich przodkowie byli bardziej masywni), ale dobrze umięśnione. Głowa jest trójkątna, klinowata, o długim prostym profilu, pyszczek zaś drobny, z dobrze zaznaczonymi szczękami. Uszy są dość duże, wysoko osadzone, lekko spiczaste. Ogonek będący ciągle w ruchu, podobny jest do bicza- długi i cienki. Futerko syjamów jest bardzo krótkie, przylegające do ciała, ale jedwabiście gładkie i lśniące. Kocie oczy to coś, co zawsze fascynowało miłośników tych zwierząt, syjamy mają naprawdę wyjątkowe- lekko nachylone w kierunku nosa,  w kształcie migdałów, szafirowo-niebieskie.

Temperament i charakter

Koty syjamskie idealnie nadają się do trzymania w domu. Są bardzo towarzyskie, wierne i przyjacielskie. Uwielbiają towarzystwo ludzi, jednak nie lubią zostawać same na długi czas. Dlatego jeśli masz taką możliwość, pomyśl o towarzyszu zabaw dla swojego przyjaciela, najlepiej tej samej rasy. Syjamy są bardzo inteligentne, odważne i śmiałe,  jednocześnie ciekawskie i otwarte. Ze wszystkich ras chyba są największymi ekstrawertykami. Kochają zabawy i figle, są bardzo aktywne i ruchliwe. Lubią też sobie dużo i głośno  pogadać; miauczeć, gruchać i mruczeć mogą  godzinami. Wszystko po to, żeby zwrócić na siebie uwagę ukochanej pani.

Pielęgnacja i żywienie

Koty syjamskie nie wymagają dużej pielęgnacji, świetnie potrafią same o siebie zadbać. Warto jednak raz w tygodniu przeczesać ich futerko szczotką. Jak w przypadku każdego kota, trzeba zadbać o zbilansowaną, różnorodną dietę. Szczególnie ze względu na to, że jest to kot żywy i ruchliwy, więc potrzebuje odpowiedniej ilości energii.

Choroby

Syjamy niestety naznaczone są wadami genetycznymi, co jest skutkiem wieloletnich krzyżówek tej rasy. Najczęściej spotykane choroby to defekty oczu, deformacje mostka (tzw. syndrom żaby), dysplazja stawów biodrowych, wrodzone wypadnięcie trzeciej powieki, zapadnięcie się gałki ocznej (enophthalmus) i zespół Waardenburga, który jest zaburzeniem wzroku z częściową ślepotą.