Jak wygląda zabieg akupunktury?

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Niezależnie od powodu, dla którego decydujesz się na tę naturalną metodę leczenia, postępowanie przed zabiegiem, jak i w trakcie, wygląda niemal tak samo.

Przed wbijaniem igieł lekarz będzie chciał cię zbadać i postawić diagnozę według medycyny chińskiej.

Do gabinetu należy przyjść wypoczętym, po lekkim posiłku (ani na czczo, ani przejedzony). Nie należy wcześniej spożywać posiłków barwiących język, pić alkoholu.

Lekarz zada ci wiele pytań, dotyczących samopoczucia i stanu zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skieruje na dodatkowe badania, by wykluczyć przeciwwskazania do akupunktury. Badanie według tradycyjnej medycyny chińskiej polega na zmierzeniu tętna i oglądaniu języka. Na jego podstawie dobierze punkty na twoim ciele i wbije w nie igły. Najczęściej wybiera 10 punktów. Robi tak przed każdym zabiegiem, gdyż na podstawie efektów może ocenić, czy nakłuwanych punktów nie należy zmienić.

Nie spodziewaj się, że jeśli często boli cię głowa, będą się one znajdowały na niej lub w jej najbliższej okolicy, np. na skroniach. Według akupunktury punkty mogą być znacznie oddalone od miejsca, na które wpływają (np. na stopach). Do ich nakłucia specjalista używa specjalnych litych igieł (czyli bez kanału wewnątrz), wykonanych z nierdzewnego, sprężystego stopu. Chociaż zakończone są na ostro, ich zadaniem nie jest przecinanie, a jedynie rozsuwanie tkanek.

Przed nakłuciem trzeba położyć się plecach, brzuchu lub usiąść. Samo przebicie skóry zwykle nie boli, jednak po chwili część pacjentów czuje rozpieranie, "mrówki", albo tępy ból. Nie jest on jednak nie do zniesienia. Igły zostają w tobie najczęściej na kwadrans. Ich usuwanie nie boli.

Przeczytaj również:

 

Foto: Istockphoto.com