Jak odróżnić katar sienny od infekcyjnego

Jak odróżnić katar sienny od infekcyjnego

Katar sienny to zapalenie błony śluzowej nosa wywołane przez alergeny, połączone z zapaleniem spojówek.

Objawy zazwyczaj pojawiają się natychmiast po kontakcie z alergenem wówczas z oczu lecą nam łzy, z nosa katar, a na dodatek często kichamy. Wszystkie te objawy świadczą o tym, iż organizm chce pozbyć się alergenów.

Dolegliwości mogą występować chronicznie, sezonowo czy okazjonalnie, w zależności od alergenu, który nas uczula. Katar alergiczny wywołany przez pyłki traw, drzew i chwastów występuje sezonowo, jeśli jednak jesteśmy uczuleni na roztocze kurzu domowego, naskórek zwierząt czy zarodniki grzybów pleśniowych, które są obecne w naszym otoczeniu stale, będziemy odczuwać symptomy alergii przez cały rok.

Dokuczliwość objawów zależy od długości okresu pylenia (obecności danego rodzaju pyłków w powietrzu), jego natężenia, koncentracji pyłków w powietrzu, a także częstotliwości, z jaką wystawiamy organizm na działanie alergenów. Dolegliwości mogą się nasilać wraz ze zmianami temperatury i pogody (np. trudniej znosimy katar sienny, gdy jest bardzo ciepło i sucho; ulgę alergikom często przynosi deszczowa pogoda).

W ostatnich trzydziestu latach wydłużył się okres pylenia w Europie, przy jednoczesnym podwojeniu uwrażliwienia na pyłki, szczególnie wśród młodych osób. To oznacza, iż katar sienny może stać się jeszcze powszechniejszą dolegliwością. Katar alergiczny u niemowląt i małych dzieci jest rzadkością, choć z jego powodu mogą cierpieć już niemowlęta, a sezonowy nieżyt nosa pojawia się coraz częściej u maluchów w wieku 3-4 lat. Szczególnie często z jego powodu cierpią nastolatki.

Jak zatem rozpoznać, czy cierpimy na alergiczny nieżyt nosa?

Jeśli występują u nas przynajmniej dwa z następujących objawów: świąd, napadowe kichanie (tzw. kichanie salwami), wodnista wydzielina z nosa, niedrożność nosa. Dodatkowo dokuczać nam mogą bóle głowy, drażliwość, utrata łaknienia, depresja i bezsenność. Jeśli do kataru dołączają się na przykład pokrzywka czy alergia pokarmowa możemy być pewni, że ma on tło alergiczne.

Katar sienny i infekcyjny różnią się od siebie.

Katar sienny to zatkany nos, wodnista wydzielina z nosa, brak gorączki, objawy występują natychmiast po kontakcie z alergenem, a dolegliwości trwają tak długo, jak długo utrzymuje się kontakt z alergenem. Katar wirusowy to zatkany nos z gęstą, żółtą wydzieliną, podwyższona temperatura ciała, objawy występują 1 do 3 dni po kontakcie z wirusem i trwają 5 do 7 dni.

Foto: Dreamstime.com

Materiały prasowe Heel Polska