Biustonosz na czas treningu

Biustonosz na czas treningu

Dobór właściwego stanika sportowego jest równie istotny, jak wybór odpowiedniego obuwia czy wręcz dyscypliny, którą chcesz uprawiać.

Musi bowiem spełniać dwie podstawowe funkcje: umożliwić ci komfortowe wykonywanie wszelkich ćwiczeń, a zarazem chronić skórę przed potem. Nie może zatem ściskać piersi, ale równocześnie skutecznie podtrzymywać biust i być wykonany z materiału odprowadzającego wilgoć na zewnątrz.

Wybór tzw. biustonoszy sportowych jest spory. Znajdziesz je zarówno w profesjonalnych sklepach z bielizną, jak i tych ze sprzętem sportowym. Nie powinno być problemów ze znalezieniem właściwego modelu do twoich indywidualnych parametrów: rozmiaru i kształtu biustu.

Jeśli masz drobne piersi, raczej zdecyduj się na biustonosz sportowy kompresyjny. Ułatwia ćwiczenia i swobodę ruchów poprzez właściwe ściśnięcie piersi ku sobie i dociśnięcie ich do ciała. Wadą tego rozwiązania jest brak regulowanych ramiączek (zazwyczaj ma skrzyżowane na plecach szelki), więc mierząc go, zwróć uwagę i na ten element.

Dla kobiet o obfitym biuście przeznaczone są biustonosze sportowe z osobnymi miseczkami, obejmującymi pojedynczo każdą pierś.

Większość biustonoszy sportowych wkładana jest przez głowę. Rzadko zdarzają się modele z tradycyjnym zapięciem na haftki. Ponieważ kobiety mają skłonność do wybierania staników zbyt szerokich pod biustem, specjaliści radzą, by sportowy kupić, w naszej ocenie, ciut za mały.

W przypadku biustonosza na trening tradycyjne stawianie na naturę przy doborze materiału wcale nie jest rozwiązaniem najlepszym. Zwykła bawełna nie umożliwia błyskawicznego odseparowania wilgoci z potu od ciała. Taką zaletę mają tzw. włókna termoaktywne. Profesjonalne biustonosze sportowe dodatkowo są wzbogacane jonami srebra, gdyż te działają antybakteryjnie. Efekt? Nawet intensywnie spocona nie wydzielasz przykrych zapaszków. Pamiętaj: ludzki pot jest bezzapachowy. Nieświeża woń to skutek bytowania w nim bakterii.

Foto: Dreamstime.com