Twoja szafa świadczy o Tobie

Twoja szafa świadczy o Tobie

Czy tylko moda wpływa na to jak się ubieramy? Otóż podobno nie...

Tak przynajmniej twierdzą specjaliści w dziedzinie psychologii. Styl w jakim się ubierasz, jak twierdzą znawcy, jest przede wszystkim nierozerwalnie związany z twoją psychiką.

A także z tym co lubisz i w jakim jesteś danego dnia nastroju. Dlatego, niezależnie od trendów w modzie, są ubrania których zapewne nigdy nie założysz, a nawet jeżeli tak, to nie będziesz się w nich dobrze czuła.

Albowiem zawsze preferujemy jakiś określony styl i bez względu na to co jest na topie, „nieśmiertelnie" do niego wracamy.

Strojem, jego kolorem i materią z jakiej jest uszyty przekazujemy otoczeniu „zaszyfrowane" komunikaty (z których korzystają na przykład niektórzy pracodawcy).

Pobawmy się zatem w psychologa i spróbujmy rozszyfrować niektóre z nich.

Noś się z fasonem

Zacznijmy od fasonu. Luźne, obszerne stroje noszą ludzie miłujący swobodę, wolność i niezależność. U kobiet jest to często wyrazem potrzeby zaznaczenia swojej indywidualności i nie poddawania się rygorom panującej aktualnie mody.

Ubrania obcisłe znamionują osoby zamknięte w sobie i obdarzone dużym zmysłem organizacyjnym. Jeśli lubisz właśnie takie to prawdopodobnie jesteś dobrym pracownikiem, solidnym i obowiązkowym. Kobiety ceniące sobie fasony blisko ciała mają w dużą potrzebę kokieterii.

Natomiast wielowarstwowo, na tak zwaną „cebulkę" ubierają się ludzie skryci, trzymający innych na dystans i często mający kłopoty z nawiązaniem bliższych znajomości. Zaś stroje typu uniform (kostiumy, garnitury, żakiety) to oznaka konserwatyzmu, konsekwencji i dyscypliny. Upodobanie do nich cechuje ludzi przedsiębiorczych i zdecydowanych w działaniu.

Kolejnym sygnałem od psyche, płynącym ze sposobu ubierania się jest wybór materiału z jakiego uszyty jest strój.


Tkanina prawdę ci powie

Jeśli lubisz gdy otulają cię miękkie, puszyste tkaniny masz prawdopodobnie bogate wnętrze i cechuje cię duża wrażliwość.

Zamiłowanie do grubych, mięsistych materiałów oznacza poszukiwanie fundamentalnych wartości, uczuciowość i twórczy umysł.

Błyszczące, śliskie tkaniny noszą ludzie lubiący manipulować innymi dla swojej korzyści.

Natomiast szorstkie, sztywne materiały wybierają ci którzy umieją się podporządkowywać panującym normom.

Ale obok rodzaju materii, z której uszyte jest ubranie znaczenie ma również jej kolor.

Kalejdoskop barw

Wybór koloru ubrania jest podyktowany nie tylko cechami charakteru, ale i nastrojem. Podobno właśnie kolory określają nasze potrzeby i dążenia.

Czerń to smutek i zagadkowość, ale i seksualizm. Ktoś kto często nosi ten kolor pragnie być postrzegany jako pociągający seksualnie.

Biel oznacza aktywność i chęć wybicia się z tłumu.

Czerwień znamionuje potrzebę działania i zmysłowość.

Upodobanie do fioletu oznacza uduchowienie, bogate życie wewnętrzne, a czasami religijność.

Niebieski lubią ludzie o dużym twórczym potencjale i potrzebie dokonania czegoś niezwykłego.

Granatowy nie bez kozery jest kolorem „mundurowym" ponieważ oznacza zdyscyplinowanie, odpowiedzialność i zdolności kierownicze.

Żółty, choć często nazywany kolorem schizofreników, wybierany jest często przez osoby, którym bardzo zależy na kontaktach z otoczeniem.

Pomarańcz to spontaniczność, radość życia, ale także uporczywe dążenie do szczęścia.

Natomiast zieleń wybierają ci, którzy sobie cenią kontakt z naturą, albo potrzebują relaksu.

Zatem, być może, warto spojrzeć innym okiem na zawartość swojej szafy i choć przez chwilę zastanowić się dlaczego królują w niej właśnie te, a nie inne ubrania. Wtedy łatwiej odczytamy sygnały wysyłane nam przez podświadomość.