Pielęgnacja suchych włosów

Pielęgnacja suchych włosów

Suche włosy wymagają szczególnej troski. Łatwo je, bowiem uszkodzić mechanicznie albo pogorszyć ich stan niewłaściwym traktowaniem. Dlatego jeżeli masz właśnie taki typ włosów powinnaś wiedzieć jak je odpowiednio pielęgnować.

Włosy są suche, gdy na ich powierzchni jest zbyt mała otoczka tłuszczowa, a ich łuski są uchylone, przez co włosy tracą wilgoć ze swojej warstwy korowej. Stają się wtedy szorstkie, łamliwe, matowe oraz mało elastyczne i trudno jest je ułożyć. Suche włosy są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia w trakcie czesania i stylizacji.

Z biegiem lat, zwłaszcza, gdy nie są odpowiednio pielęgnowane, bywają coraz cieńsze i zdarza się, że nadmiernie wypadają. Taki typ włosów jest albo wynikiem skłonności genetycznych albo czynników zewnętrznych jak na przykład bardzo częste rozjaśnianie.

Zapamiętaj:

- suche włosy mają zbyt ubogą otoczkę tłuszczową, która pokrywa każdy zdrowy włos oraz uchylone łuski, przez co nadmiernie tracą wilgoć;
- suche włosy są szorstkie, łamliwe, matowe i mało elastyczne;
- suche włosy są bardzo delikatne i podatne na mechaniczne uszkodzenia np. w trakcie czesania;

Jak pielęgnować suche włosy?

Suche włosy wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. Należy je przede wszystkim intensywnie odżywiać i regenerować za pomocą preparatów zawierających m.in. witaminę B5 oraz proteiny.

Musisz też zadbać o prawidłowe nawilżanie i wygładzenie ich powierzchni poprzez stosowanie preparatów domykających łuskę włosa i poprawiających jego elastyczność, co przy okazji przywróci im połysk. Dlatego przede wszystkim regularnie używaj kosmetyków specjalnie przeznaczonych do tego typu włosów oraz nigdy nie zapominaj o zastosowaniu odżywki po każdym umyciu głowy.

Nie zawadzi również, jeżeli od czasu do czasu zafundujesz im intensywną kurację nawilżającą za pomocą gotowych maseczek lub tych przygotowanych domowym sumptem.

W ostatnim przypadku możesz raz w tygodniu przygotować sobie ciepły regenerujący kompres z lekko podgrzanej oliwy z oliwek z dodatkiem soku z cytryny i jednego żółtka (w najprostszym wariancie wystarczy tylko oliwa). Taką papkę należy wetrzeć we włosy, owinąć głowę folią i ciepłym (np. podgrzanym na kaloryferze) ręcznikiem oraz zostawić na włosach na około 15 - 20 minut, po czym dokładnie spłukać i umyć głowę.

Możesz też podobny kompres przygotować z ½ opakowania drożdży zmieszanych i podgrzanych z odrobiną mleka (zasada stosowania jak wyżej).

Zapamiętaj:

- suche włosy należy intensywnie odżywiać, wygładzać i nawilżać;
- do ich pielęgnacji i układania używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do tego typu włosów (powinny zawierać m.in. proteiny oraz witaminę B);
- po każdym myciu zastosuj odżywkę;
- raz na 1 - 2 tygodnie stosuj maseczki - kompresy nawilżające i odżywcze, które możesz kupić gotowe albo przygotować sama w domu.

Co szkodzi suchym włosom?

Przede wszystkim unikaj wszystkiego, co dodatkowo może je przesuszyć. Dlatego najlepiej abyś po myciu suszyła je w sposób naturalny, a jeśli już używasz suszarki to nigdy nie stosuj gorącego nadmuchu.

Chroń je również przed słońcem a nawet w solarium.

Dla zabezpieczenia używaj kosmetyków z filtrami ochronnymi lub chowaj włosy pod kapeluszem albo chusteczką.

Suchym włosom szkodzą także: trwała ondulacja, częste rozjaśnianie, mocne, zawierające alkohol środki do stylizacji, a także używanie gorących lokówek, karbówek czy prostownicy.

Ponieważ są kruche i łamliwe powinnaś też unikać metalowych szczotek i grzebieni, które mogą je łatwo uszkodzić podczas czesania.

Zapamiętaj:

- suche włosy nie lubią gorącego strumienia powietrza z suszarki
- do ich układania używaj kosmetyków niezawierających alkoholu
- chroń włosy w solarium i na słońcu
- unikaj gorących lokówek, karbówek i prostownicy do włosów
- suchym włosom szkodzi również częste rozjaśnianie i trwała ondulacja

Sprawdź również:

  1. Włosy półdługie: urodowy kompromis

  2. Krótkie włosy: wygoda i możliwość tuszowania mankamentów urody

  3. 5 domowych sposób na zniszczone włosy