Jak i gdzie się perfumować

Jak i gdzie się perfumować

Zapach stanowi istotną część wizerunku człowieka. Twoją intymną wizytówkę i znak rozpoznawczy. Nie ma prawdziwej elegancji bez kilku kropel pachnidła, które podkreśli twoją osobowość, albo będzie... wabikiem.

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wyrafinowanych kompozycji. Wymyślają flakony przypominające dzieła sztuki, pełne ekspresji nazwy zapachów, atrakcyjną, przemawiająca do wyobraźni reklamę - a wszystko po to by skusić cię odrobiną luksusu.

Jednak zakup perfum to nie wszystko, musisz jeszcze wiedzieć jak ich używać?

Gdzie się perfumować?

Za uchem czy na przegubach dłoni? A może na dekolcie?

W zasadzie we wszystkich wymienionych miejscach, ponieważ zapach należy „nakładać" wszędzie tam, gdzie pulsuje krew.

Czyli po kolei : za uszami, na skroniach, na szyi (w miejscu gdzie znajdują się tętnice) oraz w zagłębieniu przy obojczykach, między piersiami (tam gdzie się zbiegają), w zgięciu łokci, na przegubach dłoni i ...pod kolanami.

Ale uwaga! - w każdym z tych miejsc nałóż tylko odrobinkę perfum, dosłownie 1 - 2 krople. Wtedy zapach otoczy cię dyskretną mgiełką, która dopiero z bliskiej odległości ukaże pełnię swojej urody.

To znacznie szykowniejsze i o wiele bardziej ponętne niż zlewanie się perfumami bez umiaru. Ale mapa „zapachowych" miejsc na ciele to jeszcze nie cała wiedza o sztuce używania pachnideł.

Czym się perfumować?

Miejsce, w którym należy nakładać zapach zależy także od tego czym się perfumujesz.

Wody toaletowej używaj przede wszystkim na ubranie i wtedy stosuj ją na podszewkę u dołu spódnicy, na poły żakietu lub rozpinanego swetra od wewnętrznej strony oraz odrobinę na skórę.

Wodę perfumowaną stosujemy i na ciało i na ubranie, w proporcjach pół na pół. Perfumiarze zalecają również aby wchodzić w rozpyloną przed sobą mgiełkę zapachu.

Natomiast perfum - czyli najszlachetniejszego ekstrakt zapachu - używaj wyłącznie na skórę, w bardzo niewielkiej ilości, ponieważ wyjątkowo mocno i trwale pachną. I tu przechodzimy do następnego zagadnienia.

Jak przedłużyć trwałość ulubionego zapachu?

Powinnaś wiedzieć, że włosy znakomicie „przechowują" wszelkie aromaty.

Toteż nie zawadzi, gdy jeszcze wilgotne po umyciu, skropisz nieznacznie ulubionym zapachem.

Możesz też dyskretnie wyperfumować  miejsce na karku - tam gdzie zaczyna się linia włosów.

Intensywność ulubionego pachnidła wzmocnisz także stosując kosmetyki z przypisanej mu linii pielęgnacyjnej. Pachnący puder, mleczko do ciała lub dezodorant o tym samym zapachu, z pewnością utrwalą i pogłębią aromat twoich perfum. Nie mogą ich jednak całkowicie zastąpić ponieważ na ogół  są o wiele mniej trwałe. 

Jako podsumowanie tego krótkiego poradnika o sztuce używania pachnideł niech posłużą słowa  Jacques Polge, jednego z głównych kreatorów firmy Chanel: "Suknia zdobi to, co jest na zewnątrz, perfumy są wewnętrznym wymiarem kobiecości" ("Perfumy, marzenie we flakonie" J. Stephan Jedlinek).

Oraz stara zasada mówiąca, że „perfumować powinnaś się wszędzie tam, gdzie chcesz aby cię całowano"

23.04.2009

Foto:istockphoto.com