Jak dbać o wrażliwe usta?

Jak dbać o wrażliwe usta?

Skóra twoich warg jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, gdyż natura nie wyposażyła jej w gruczoły łojowe, pozbawiając naturalnej warstwy ochronnej. Wystarczy zatem trochę wiatru, spadek temperatury, czy wilgotności, a usta już robią się spękane, wrażliwe, obolałe.

Staraj się nie oblizywać warg, bo to przyspiesza ich wysychanie. Stosuj tłuste pomadki ochronne: nakładaj nawet trzy warstwy. Pomadkę miej zawsze przy sobie i używaj zawsze, gdy masz wrażenie, że skóra ust jest zbyt sucha. W jej składzie są witaminy, naturalne woski i oleje roślinne, a czasem pantenol (prowitamina witaminy B5) lub alantoina: substancje, które skutecznie zapobiegają podrażnieniom delikatnego naskórka.

Kiedy wybierasz kolorową szminkę, także zwracaj uwagę na jej skład. Wiele zawiera odżywcze substancje.

Przed snem nakładaj na wargi grubą warstwę balsamu do ust i poczekaj aż się wchłonie. Możesz go zastąpić miodem naturalnym.

Co zrobić, by usta były gładkie?

Co zrobić, by usta były gładkie?

Nie trzeba wielkiego wysiłku, by usta pozostały jędrne i gładkie nawet wtedy, gdy aura im nie sprzyja. Wystarczy rozsądna, łatwa pielęgnacja. Jeśli skóra na twoich wargach jest wysuszona, spękana, albo zaczyna się łuszczyć, nie sięgaj po kolorową szminkę. W ten sposób tylko pogorszysz efekt kosmetyczny, bo pomadka podkreśli nieestetyczny wygląd. Przed pomalowaniem ust trzeba naskórek wygładzić.

Pomoże ci wykonywany raz w tygodniu delikatny piling warg. Posmaruj je tłustym kremem, a potem wymasuj miękką szczoteczką do zębów, zataczając małe kółka. Do pilingu możesz także wykorzystać płatki owsiane. Zrób z nich papkę: łyżkę płatków zalej czterema łyżkami gorącej wody. Kiedy ostygnie, nabierz niewielką ilość na palce i masuj nią wargi. Płatki pomogą nie tylko pozbyć się przesuszonego naskórka, ale także nawilżą i odżywią twoje usta.

Foto: Dreamstime.com