Andrzejkowe wróżby

andrzejkowe wrozby_.jpg

Początkowo Andrzejki i Katarzynki były osobnymi dniami wróżb dla chłopców i dziewcząt. Katarzynki (24 listopada) odeszły prawie w niepamięć. Pozostała wigilia św. Andrzeja (29 listopada) jako dzień wróżb, magii i przede wszystkim zabawy.

We wróżbach andrzejkowych z powodzeniem mogą brać udział również maluchy. Oczywiście warto potraktować dziecięce wróżby z przymrużeniem oka i wykorzystać ten czas do wspólnej, nieco magicznej (dzieci to uwielbiają) zabawy. Zanim jednak do tego dojdzie, warto w kilku słowach opowiedzieć dziecku o tradycji.

Skąd się wzięły Andrzejki?

Święty Andrzej to opiekun cnotliwych i pobożnych panien na wydaniu. Jednak jaki ma on związek z wróżbami? Do końca nie mamy pewności, dlaczego właśnie Andrzejki są dniem, kiedy można uchylić rąbka tajemnicy i zajrzeć w przyszłość. Najprawdopodobniej zwyczaj ten bierze swoje początki z daty, a jest ona datą przełomu. Dzień św. Andrzeja bowiem kończy rok kościelny i obrzędowy i rozpoczyna adwent. Przepowiadanie przyszłości było możliwe tylko w czasie niezwykłym. A za taki w kulturze tradycyjnej uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnicę przyszłości.

Wróżba z butami

Ta zabawa będzie w sam raz dla przedszkolaków, im więcej osób weźmie w niej udział, tym lepiej. Dziewczynki wkładają do pudła swoje lewe kapcie, które potem losują chłopcy. Chłopiec z wylosowanym kapciem dziewczynki siada koło niej, dzisiaj są sobie przeznaczeni.

Wróżba ze spodeczkami

Pod spodeczkami ukryjcie przedmioty: obrączkę, liść laurowy, monetkę, pierścionek, różaniec, cukierek. Wyciągnięcie określonego przedmiotu spod kubeczka zinterpretujcie zgodnie z waszą intuicją. I tak na przykład obrączka może oznaczać zamążpójście, liść laurowy - sławę, cukierek - słodkie i beztroskie życie, moneta - brak kłopotów finansowych.

Wróżba "Co mówią gwiazdy?"

Na środku pokoju połóżcie butelkę, a wokół niej wycięte z papieru gwiazdy. Na każdej z gwiazd narysujcie symbole: koronę, serduszko, monetę, stateczek, słońce, jabłko, gwiazdę, cebulę i inne. Każdy po kolei kręci butelką. Osoba prowadząca odczytuje symbol, który wskazuje butelka.
Znaczenie symboli:
- korona - w przyszłości będziesz ważną osobą lub obejmiesz ważne stanowisko;
- serce - wróży wielką miłość i szczęście rodzinne;
- moneta - dostatnie życie, sukces w interesach;
- gwiazda - kariera aktorska lub piosenkarska, powodzenie w życiu zawodowym.

- statek - wróży daleką wyprawę i wspaniałe przygody;

- słońce - wiele radości w nachodzącym roku;

- cebula - zły, smutek

- jabłko - nowe życie, odnowa, przypływ sił.

Wróżba z sercem

Ze sztywnego papieru wytnijcie serce i napiszcie na nim imiona, a następnie odwróćcie je zapisaną stroną do dołu. Strzałą którą symbolizuje np. igła, osoba wróżąca przekłuwa serce i odwraca, by sprawdzić czy i w jakie trafiło się imię. Jeśli się trafiło w imię, oznacza to, że tak ma na imię nasza przyszła sympatia. Jeżeli nie przekłuło się żadnego, oznacza to, że na miłość przyjdzie jeszcze poczekać...

Wróżenie z cienia

Jest to bardzo prosta wróżba, jednak może być niebezpieczna dla dzieci, bo potrzebny jest do niej ogień. Należy zgnieść kartkę papieru, a następnie położyć go na talerz lub spodek i podpalić go. Kiedy kartka dopali się prawie do końca, trzeba spojrzeć na jej cień rzucony za pomocą świecy lub lampki na ścianie. A następnie zinterpretować kształty zgodnie z własną intuicją.

Lanie wosku

Jest to jedna z najbardziej popularnych andrzejkowych wróżb. Potrzebne będą świeczki, garnuszek, miska z wodą i klucz. Roztopcie wosk na małym ogniu. Trzymając klucz w jednej ręce nad miską z wodą, należy lać wosk tak, żeby przepływał on przez otwór w kluczu. Po zastygnięciu wosku w wodzie, trzeba odczytać powstałe kształty - symbole.

Jak interpretować kształty z wosku:

 • Krzyż oznacza dolegliwości zdrowotne, jeśli kształt krzyża tylko się zarysował, ale nie jest zbyt wyraźny - sprawy finansowe nie będą szły tak jak tego oczekujemy, a i w życiu osobistym bez fajerwerków;
 • Kwiat - ożenek lub zamążpójście, znalezienie ukochanej/ ukochanego.
 • Zwierzę - uwaga na stan zdrowia, może pojawić się jakaś nowa dolegliwość.
 • Pasy na wosku - wróżą podróże, a nawet zmianę miejsca zamieszkania.
 • Gwiazdki - sukcesy zawodowe.
 • Postać ludzka - pojawi się nowa przyjaźń.
 • Dom - pojawi się nowe gospodarstwo, dla dziewczyny niezamężnej może oznaczać również zamążpójście.
 • Bezkształtne ruiny - nieszczęście w bliskiej przyszłości.
 • Drzewo - można interpretować na różny sposób. Jeśli ma gałęzie uniesione do góry, to można spodziewać w niedalekiej przyszłości radości i drobnych sukcesów. Z opuszczonymi gałęziami - wróży smutek i tęsknotę.
 • Pierścień lub świeca oznaczają szybki ślub.
 • Jeśli wosk opadł na dno bezkształtnym plackiem, to perspektywa odnalezienia drugiej połówki odwlecze się.

Wróżenie z zapałek

Po bokach pudełka od zapałek trzeba wstawić dwie zapałki i zapalić je równocześnie. Jeśli główki zapałek zwrócą się ku sobie, oznacza to że chłopak i dziewczyna, na których się wróży, będą razem.

Wróżba "Rozbite serca"

Ta wróżba bardziej przypomina zabawę, dlatego szczególnie polecamy ją, jeśli w wieczór andrzejkowy zaprosicie do siebie kilku znajomych. Wytnijcie z kartonu lub brystolu serca, przy czym powinno ich być dwa razy mniej, niż osób biorących udział w zabawie. Każde z serc trzeba "rozbić" w sposób charakterystyczny - przeciąć je na połówki zygzakiem, falką i tp. Przy czym warto zaznaczyć żeńską i męską część serduszka. Gotowe połówki trzeba dokładnie wymieszać i wręczyć każdemu z przychodzących gości. Gdy wszyscy będą na miejscach, pary z "rozbitych" serc mają się połączyć (przynajmniej na ten wieczór).

1

Och!!!!!!!!!!1

Takie sobie:|
popracujcie na tym i będzie ta stronka GiT!!!!!
Pa:) Smiling

;*

FAjniutkie Sticking out tongue

fajowe

super

fajne przyda mi się

fajne Sticking out tongue przyda mi się

beznadzieja!

nie fajne wróżby Sticking out tongue Sticking out tongue Sticking out tongue

Maało .!

Trooche Maało . !

Alee są faajnee

Tyylko wszystkiee znaam . >>zgapione<<

I są Nuudne . !

>lol2< co za buśśśka . xd

ok

Eye-wink ok

może być

Eye-wink Eye-wink ok

dzienki

ale buźka ;pp a wróżby

ale buźka ;pp
a wróżby fajne najfajniejsza z rozbitym sercem .
; bb
ta buŹź naj . xdd


		

O NAS | REKLAMA | REGULAMIN / POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT | PRACA | mieszkania | łazienki | okna
Mamypomysl.pl copyright © 2011 NGMC Natalia Głowacka tworzenie cmstworzenie cms