Jak przygotować dziecko do balu karnawałowego

Jak przygotować dziecko do balu karnawałowego

Na karnawał dzieciaki czekają przez cały rok, a gdy nadchodzi czas zabawy, emocje sięgają zenitu. Jaki strój karnawałowy wybrać, by podczas balu dziecko czuło się pewnie i swobodnie?

Jakie postacie będą wiodły prym w tym roku podczas dziecięcych balów? Nietrudno zdadnąć, każdy z nas wie, jaka postać z kreskówki czy bajki jest dziecku najbliższa. Przedszkolne sale w czasie karnawału wypełnią się po brzegi Księżniczkami z kręconymi na tą okazję lokami, Supermanami, Spidermanami, Harrymi Potterami i Bobami Budowniczymi. Strój karnawałowy dla dziecka z łatwością można wypożyczyć, jednak nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, ale warto też, jeśli tylko czas na to pozwala, pobawić się z dzieckiem w projektantów i wymyślić coś własnego. To, że będzie to dzieło autentyczne, niesztampowe i niepowtarzalne, nie ma wątpliwości. A ponadto, jeśli zabierzecie się do samodzielnego zrobienia stroju dla dzieci, na pewno będziecie bawić się wyśmienicie!

5 rad karnawałowych:

1. To dziecko decyduje!

Pozwól dziecku zdecydować, czy chce strój z wypożyczalni, czy woli, żebyście wykonali strój własnoręcznie. Pamiętaj, że okazja bycia kim innym i przebrania się za ulubioną postać zdarza się dziecku tylko raz w roku. I na ten moment dzieci szczególnie czekają. Jeśli nie jesteś zwolenniczką sztampy i wolisz niekonwencjonalne rozwiązania, zaproponuj dziecku kilka własnych pomysłów, ale nic na siłę.

2. Wspólne przygotowania

Niezależnie od tego, czy dziecko zdecyduje się na stój z wypożyczalni, sklepu, czy też wykonany własnoręcznie, angażuj go do współpracy na każdym etapie przygotowań. Zabierz dziecko do sklepu/ wypożyczalni, koniecznie niech pociecha przymierzy wymarzony stój i spróbuje poruszać się w nim. W ten sposób unikniesz rozczarowań na dzień przed balem - wybrany stój może nie pasować lub dzicko może wyglądać w nim nie najlepiej.

3. Gdzie szukać inspiracji

Inspiracji można szukać w bardzo wielu miejscach - pójdźcie razem do księgarni, poszukajcie książek związanych z kinderbalami i karnawałem, na pewno znajdziecie jakiś fajny pomysł. Warto odwiedzić również teatralną garderobę (jeśli w waszym mieście jest taka możliwość) - tu można znaleźć niecodzienne i z prawdziwego zdarzenia stroje. Przeglądajcie razem książeczki z ulubionymi bajkami dziecka - łatwiej będzie wykonać strój (jeśli taki dziecko wybierze) mając przed oczami obrazek z bajki. Warto poszperać również w internecie - często wypożyczalnie czy sklepy on line oferują bardziej różnorodne stroje niż w pobliskiej wypożyczalni.

4. Gdzie szukać materiałów

Wybierając się do sklepu w poszukiwaniu materiałów warto już mieć wizję stroju, w jakim wystąpi dziecko. Prawie na pewno będzie trzeba zajrzeć do sklepu papierniczego w poszukiwaniu kolorowego, złotego, srebrnego papieru czy tektury, przyda się również dobrze wyposażona pasmanteria oraz sklep z artykułami hobbystycznymi (tylko tu można znaleźć diamenty do przyklejenia np. do królewskiej tiary). A co jeśli waszej małej księżniczce zamarzy się złota suknia? Złoty materiał wcale nie jest dostępny w każdym sklepie, ale prawie na pewno znajdziecie go myszkując w sklepach second hand.

5. Stój powinien być wygodny

Wiemy, że strój karnawałowy musi być dla dziecka atrakcyjny. Ale często zapominamy o tym, że liczy się też wygoda. Pamiętaj, że dziecko w tym stroju spędzi prawie cały dzień w przedszkolu. I musi móc wykonywać w nim podstawowe czynności - usiąść przy stole, zjeść posiłek, skorzystać z toalety. Dlatego, zanim zostawisz malca "zapakowanego" w strój z kartonowego pudła, przećwicz z nim w domu bezpieczne zdejmowanie i zakładanie stroju. Poproś również wychowaczynię o pomoc. Pamiętaj też o tym, żeby do malowania twarzy kupić dobre, nie uczulające farbki. Nie polecamy używać własnych kosmetyków do pomalowania buzi dziecka.

Zobacz też:

      

 

foto: Marcelmooij/ Dreamstime.com