Jak usunąć spaleniznę z garnka?

Jak usunąć spaleniznę z garnka?

Chwila nieuwagi i stało się. Zostawiasz garnek na kuchence, odwracasz się na kilka minut i już po całym domu roznosi się swąd spalenizny. Obiad ląduje w koszu, a co z garnkiem? Zanim sięgniesz po mocne środki chemiczne, które zawierają substancje żrące, spróbuj inne bardziej proste i skuteczne sposoby na czyszczenie przypalonych garnków.

Nie warto na siłę wyskrobywać spalenizny drucianym czyścikiem lub szorstką szmatką, w ten sposób można porysować lub nawet zniszczyć garnek. Masz do wyboru kilka naturalnych środków, takich jak olej, sól, soda oczyszczająca, cola, ryż, ocet. One rozwiąża twój problem niezawodnie.

Olej - spróbuj natłuścić spaleniznę. Wlej kilka kropel oleju do garnka, wlej wodę i podgrzej. Gdy woda się zagrzeje, wyłącz ogień i pozostaw na około dwie godziny. Potem wymyj garnek jak zwykle, łatwiej będzie ci wyczyścić spaleniznę.

Sól - wlej wodę do przypalonego garnka, wsyp kilka łyżek soli i zagotuj. Odstaw garnek z gorącą posoloną wodą na dwie godziny, potem wylej wodę i usuń spaleniznę ściereczką. Ewentualnie możesz posypać solą spaleniznę, dodaj niewielką ilość ciepłej wody, tak by powstała gęsta pasta i odstaw garnek na noc. Na drugi dzień będzie ci o wiele łatwiej doczyścić naczynię.

Soda oczyszczona - możesz je użyć w ten sam sposób jak sól. Jednak nie stosuj tego środka, jeśli chcesz wyczyścić garnki aluminiowe, bo możesz je zniszczyć.

Ryż - wsyp ziarenka ryżu do przypalonego garnka, zalej woda i zagotuj. Spalenizna zejdzie o wiele łatwiej.

Ocet - skutecznie rozprawi się ze spalenizną. Wystarczy przygotować pastę z octu i sody oczyszczonej. Wsyp 2 łyżki sody na przypaloną część i wlej pół szklanki octu. Odczekaj dwie godziny, a potem dokładnie umyj garnek - spalenizna zniknie bez śladu.

Cola - słynie z właściwości czyszczących, potrafi rozpuścić nawet rdzę. Wlej szklankę napoju do garnka i zagotuj. Po tym zabiegu będzie ci o wiele łatwiej wyczyścić przypalone naczynie.

(mb)
foto: 123 RF 

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Naturalne środki do czyszczenia

Krótki kurs prasowania

Jak wywabiać plamy?