Jak hodować zioła w domu?

Jak hodować zioła w domu?

Nadają potrawom nowy, bogatszy smak. Mają dobry wpływ na nasze zdrowie i urodę. Bez ziół gotowanie stałoby się nudne. Zamiast sięgać po suszone przyprawy, które nie mają takiego aromatu i właściwości odżywczych jak świeże, zacznij sama hodować zioła samodzielnie. Stwórz zagajnik ziołowy we własnej kuchni.

  • Nie musisz mieć domu z ogrodem, by cieszyć się smakiem świeżych ziół z własnego zagajnika. Większość z nich można uprawiać w domu. Potrzebujesz nasion, ziemi i doniczki. Wszystko to możesz kupić z sklepie ogrodniczym.
  • Nasiona ziół dostaniesz też sklepach zielarskich i na bazarach. Doniczki z ziołami możesz trzymać na balkonie lub w kuchni. Dzięki nim twoje potrawy będą smakować lepiej, staną się też ozdobą kuchni lub tarasu.
  • Doniczki z ziołami ustawiamy w suchym miejscu, do którego dociera sporo światła, ale latem nie warto trzymać ich bezpośrednio na parapecie, gdyż słońce operuje wówczas zbyt mocno. Nigdy nie trzymamy świeżych ziół w ciemnym kącie, ani w pobliżu nagrzanego kaloryfera.
  • Dla każdej rośliny przygotuj osobną doniczkę, niektóre zioła np. mięta, bazylia rozrastają się naprawdę bujnie, więc potrzebują obszernej doniczki i dużo miejsca.
  • Także przy podlewaniu powinnaś traktować zioła indywidualnie - jedne potrzebują więcej wilgoci (np. melisa), inne mniej (np. oregano). Wybierając doniczkę, sprawdź czy na jej dnie znajduje się dziurka, tak by nadmiar wody miał ujście na podstawkę.
  • Możesz też kupić specjalną doniczkę, złożoną z dwóch pojemników. Jeden ze specjalnymi otworkami wkłada się do drugiego, do którego w czasie podlewania spływa woda, więc roślina ma cały czas jest nawilżana. Pamiętaj też o regularnym przycinaniu roślin - dzięki temu będą mogły równomiernie się rozrastać.

Chcesz mieć własne świeże zioła, ale brakuje ci czasu, by o nie dbać? Pomoże ci inteligentna doniczka, jest to urządzenie na baterie, które czuwa nad roślinami. Kupujesz doniczkę, w której już znajduje się ziemia i nasiona. Zamontowany jest też specjalnym pojemnik na wodę, który należy napełnić. Za pomocą specjalnie pompki, więc roślina jest podlewana automatycznie w odpowiednim czasie. Należy tylko pamiętać, by co jakiś czas uzupełniać wodę w zbiorniku. Elektroniczna doniczka nazywa się Click and Grow (na zdjęciu poniżej) i kosztuje 219 złotych. W zestawach startowych dostępne są: bazylia, pomidorki koktajlowe i papryczki chili.

 

 

(mb)

foto: 123 RF i zdjęcie producenta

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Jak wybrać patelnię do grillowania?

Jak wybrać garnek do gotowania na parze?

Jak wybrać deskę do krojenia?