Uwaga na przeziębienie

Uwaga na przeziębienie

Dlaczego chorujemy? Zazwyczaj przyczyną przeziębienia są wirusy (te małe organizmy są odpowiedzialne aż za 90% przeziębień i 80% katarów!). Drugim po wirusach sprawcą zachorowań są bakterie. Czym się różnią wirusy od bakterii?

Sprytne wirusy

Wirusy nie namnażają się samoistnie. Niezbędna jest im do tego celu żywa komórka organizmu. Z uwagi na to, iż błony śluzowe układu oddechowego nie są pokryte żadną dodatkową ochronną powłoką, są bardziej podatne na natarcie wirusów. Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, na przykład poprzez kichanie lub kaszel intruzi mogą przenosić się z chorych błon śluzowych na błony śluzowe jeszcze zdrowych dzieci. Gdy wirus wniknie do wnętrza komórki, zmienia jej DNA. Wówczas wirusy namnażają się w zastraszającym tempie.

Maleńkie bakterie

Bakterie natomiast są żywymi mikroorganizmami, które namnażają się samoistnie. Bakterie są obecne w całym naszym organizmie, np. na naszej skórze. Niektóre z nich są bardzo potrzebne, jak np. Escherichia coli, stanowią istotny element fizjologicznej flory jelit. Inne zaś wywołują poważne choroby, jak. np. Salmonella. Warto pamiętać, iż antybiotyki nie działają na wirusy, które nie są organizmami żywymi i w związku z tym nie zachodzi u nich przemiana materii. W przypadku infekcji wirusowej antybiotyki są bezużyteczne. Natomiast gdy mamy do czynienia z infekcją na tle bakteryjnym, dziecku podawany jest antybiotyk. Zawsze trzeba się jednak upewnić, że dany antybiotyk podziała na określony szczep bakterii, który wywołał chorobę. Takie badanie, czyli antybiogram, powinien zlecić lekarz najlepiej przed wyborem leku.

Oznaki przeziębienia - katar, gorączka i inne dolegliwości

Katar jest najczęściej pierwszym objawem przeziębienia. Towarzyszą mu również inne przykre dolegliwości - ból gardła, uczucie rozbicia, a także podwyższona temperatura. Katar jest zazwyczaj pierwszym sygnałem, iż organizm pozbywa się "intruzów". Najpierw pojawia się nadmierna ilość wydzieliny w nosie. Ma ona charakter wodnisty, później staje się lepka i gęsta. Dochodzi do upośledzenia drożności nosa, a oddychanie staje się utrudnione. Mogą pojawić się związane z tym zaburzenia snu. Stosując leki przeznaczone dla dzieci, zmniejszamy dyskomfort dziecka i chronimy jego organizm przed powikłaniami. Gorączka hamuje namnażanie bakterii i wirusów oraz aktywuje komórki układu odpornościowegojest więc sygnałem, iż organizm we właściwy sposób reaguje na infekcję. Jest celową reakcją organizmu i nie zawsze należy dążyć do szybkiego obniżenia temperatury ciała - sposób postępowania powinien być uzależniony od indywidualnych cech dziecka, od jego samopoczucia. Niektóre dzieci, mimo całkiem wysokiej gorączki, czują się dobrze, a inne nawet przy stanie podgorączkowym sprawiają wrażenie ciężko chorych. Gdy termometr wskazuje między 37,5°C a 37,9°C, mówimy o stanie podgorączkowym, powyżej 38,5°C - wysokiej gorączce. Gdy dziecko gorączkuje, należy zadbać, by dużo piło, ale nie zmuszajmy go do jedzenia.

Ból gardła jest również częstym towarzyszem przeziębień. Gardło jest zaczerwienione, śluzówka staje się rozpulchniona, pojawiają się kłopoty z przełykaniem. Gdy ból gardła staje się bardzo silny, dochodzi do powiększenia, bolesności węzłów chłonnych szyjnych, a w dodatku dziecku dokucza ból głowy i kaszel - mamy do czynienia z infekcją bakteryjną gardła (anginą), a nie przeziębieniem na tle wirusowym. Konieczna będzie szybka wizyta u pediatry.

Foto: istockphoto.com