Najzdrowsze napoje dla dzieci

Najzdrowsze napoje dla dzieci

Dzieci potrzebują więcej płynów niż dorośli. Dlatego warto zadbać, żeby maluch zawsze pił to, co dla niego najzdrowsze.

Według zaleceń Światowej Organizacji  Zdrowia (WHO) noworodkom i niemowlętom w pierwszych sześciu miesiącach ich życia do całkowitego zaspokojenia pragnienia wystarczy mleko ich mamy. Jeśli dzieci są karmione sztucznie, do czwartego miesiąca jako napój może im służyć mleko modyfikowane.

Później, zwłaszcza podczas upałów, można do diety malca wprowadzić inne płyny.

Za najzdrowsze dla malucha napoje uznaje się wodę i soki.

Woda i sok

Woda stanowi podstawowy składnik ludzkiego organizmu, ale nie każdy ma świadomość, że u dorosłego jest to 60 procent a u niemowlaka aż 80 procent masy ciałą.

Dzieci znacznie szybciej niż dorośli ulegają odwodnieniu, jeśli nie piją wystarczająco dużo.

A właśnie woda najlepiej gasi pragnienie.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie każda jest odpowiednia dla małego dziecka. Najzdrowsza będzie woda źródlana albo nisko mineralizowana - z małą zawartością sodu i siarczanu (powinna mieć nie więcej niż 500 mg składników mineralnych w 1 litrze).

Małym dzieciom, nawet już niemowlętom dla zaspokojenia pragnienia można też podawać soki. Maluch karmiony piersią może ich pierwszy raz spróbować w szóstym miesiącu życia. Karmiony sztucznie - już w piątym. Jednak nie może to być zwykły sok z kartonu. Soki dla najmłodszych powinny być przecierane, rozcieńczone przegotowaną wodą, wyciśnięte w domu lub gotowe - zalecane dla małych dzieci.

Kilkuletnie dzieci mogą już pić soki nierozcieńczane, ale nadal najlepiej, aby to był napój przygotowany w domu a nie kupny. Szczególnie zdrowy jest sok z pomarańczy oraz żurawinowy, ponieważ zawierają one dużą dawkę witaminy C, podnoszącej odporność organizmu.

Smaczne i zdrowe herbatki dla dzieci >>>

Herbatki i kakao

Dzieciom do siódmego roku życia nie zaleca się picia czarnej herbaty. Mogą ją znakomicie zastąpić herbatki ziołowe i owocowe. Tym bardziej, że niektóre z nich mają w swoim składzie czynniki zapobiegające lub łagodzące częste u niemowląt kolki. Dobrze gasi pragnienie również rozcieńczona i schłodzona mięta. Maluchowi można też podawać napar z rumianku.

Inne ciepłe napoje wskazane dla kilkuletnich dzieci to kakao i gorąca czekolada. Nie ugaszą one wprawdzie pragnienia, ale poprawiają nastrój, wspomagają układ sercowo-naczyniowy oraz zawierają czynniki chroniące przed działaniem wolnych rodników. No i, co jest nie bez znaczenia, maluchy je uwielbiają.

Dziesięcio-, jedenastolatki można też spróbować zachęcić do zielonej herbaty, która uznawana jest za jeden z najzdrowszych napojów. Ze względu na jej dosyć specyficzny posmak dobrze jest zwrócić uwagę na wybierany dla dziecka gatunek i zdecydować się na ten o najłagodniejszym smaku.

 


 

Co jeszcze do picia?

Napoje gazowane są jednymi z najchętniej pijanych przez dzieci. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru, sztucznych barwników oraz innych niezdrowych substancji są stanowczo odradzane dla maluchów, zwłaszcza przed ukończeniem przez nie trzeciego roku życia. Najlepiej oczywiście, aby dziecko w ogóle nie poznało ich smaku. Ale biorąc pod uwagę to jak często są reklamowane i że zazwyczaj goszczą na dziecięcych kinderbalach, na które chadza twoja pociecha. trudno to sobie wyobrazić.

Dlatego wprowadź zasadę, że nie kupujesz ich do domu, ale raz na jakiś czas pozwól swojemu dziecku na odrobinę szaleństwa i wypicie szklanki takiego napoju. Lepiej, aby piło je pod twoją kontrolą, niż kupowało po kryjomu w szkolnym sklepiku. Całkowicie zakazany owoc zawsze najbardziej kusi.

Foto: Istockphoto.com