Jak odróżnić przeziębienie od grypy

Jak odróżnić przeziębienie od grypy

Grypa jest ostrą chorobą wirusową. Grypą nazywane są często infekcje grypopodobne, które charakteryzują się podobnymi objawami, ale przebiegają w zdecydowanie łagodniejszy sposób i zdecydowanie rzadziej występują po nich powikłania.

Grypa rozpoczyna się nagle, często towarzyszy jej wysoka gorączka (nawet ponad 39°C). Bóle mięśni, stawów są silne. Pojawia się suchy kaszel i duże osłabienie. Rzadko występuje katar. Zlekceważona grozi ciężkimi powikłaniami - zapaleniem ucha, płuc, mięśnia sercowego. Grypa bardzo osłabia system immunologiczny dziecka. Najczęściej trwa u dzieci 7 dni. Dziecko zaraża jeszcze przez 2 do 7 dni od momentu wystąpienia objawów. Gdy podejrzewamy grypę, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Przeziębienie to wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych. W przypadku przeziębienia początek objawów jest łagodny, powolny. Rzadko występuje wysoka gorączka, a bóle mięśni, stawów, uczucie rozbicia są mniej nasilone. Rzadko pojawia się osłabienie i kaszel. Dziecko może nie mieć apetytu, a nawet odczuwać mdłości. Jednym z pierwszych objawów jest za to katar. Przeziębienie trwa zazwyczaj 2 do 4 dni. Ważne jest, aby zadbać o złagodzenie dolegliwości.

Zdjęcie: Naomi Bassitt/ istockphoto.com