Pomysły na ekologiczny dom

Pomysły na ekologiczny dom

Nie musisz przeprowadzać rewolucji, by prowadzić ekologiczny dom. Wystarczy zmienić kilka nawyków, by zaoszczędzić energię, nie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska. Przestrzegając zasad eko, będziesz żyła w lepszym i zdrowszym otoczeniu.

Wyłączaj z gniazdka urządzenia elektryczne

Gdy wychodzisz do wiele godzin do pracy lub idziesz spać, nie wystarczy, że wyłączysz telewizor za pomocą pilota. Dodatkowo wypnij wtyczkę z gniazdka. Telewizor w stanie czuwania nada pobiera prąd. Wyłączając go całkowicie, oszczędzasz więcej energii.

Ustaw lodówkę w cieniu

Urządzając swoją kuchnię, zwróć uwagę, by lodówka ustawiona była w miarę zacienionym miejscu, nie przy oknie. Wystawiona na słońce, będzie musiała pracować więcej (i pobierać zużywać więcej energii), by utrzymać niską temperaturę.

Unikaj silnych produktów chemicznych

Wypróbuj naturalne środki czyszczące, takie jak ocet, soda, cytryna. Pozbędą się bakterii, plam i zabrudzeń, nie czyniąc szkody dla środowiska, tak jak produkty chemiczne.

Używaj mikrofalówki

Jeśli chcesz podgrzać żywność, korzystaj z mikrofalówki, która zużywa prawie o połowę mniej energii niż piekarnik (piekarnik musisz najpierw rozgrzać, by uzyskać wysoka temperaturę).

Nie otwieraj drzwi do piekarnika

Gdy coś pieczesz, nie zaglądaj często do piekarnika, by sprawdzić, czy twoje jedzenie jest już gotowe. Otwierając drzwi, powodujesz, że wysoka temperatura spada szybko, więc musisz piec dłużej (i pobierać więcej energii).

Naturalne odświeżacze powietrza

Zamiast kupować w sklepie odświeżacze w sprayu i te, które należy podłączyć do prądu, wybieraj raczej naturalne olejki eteryczne - pachną pięknie, są ekologiczne i nie pobierają energii.

Unikaj sztucznych materiałów

Gdy kupujesz pościel, koce i narzuty, zwróć uwagę, czy jest to materiał naturalny z bawełny i wełny. Rezygnuj z kupowania rzeczy w poliestru i innych sztucznych tworzyw - nie przepuszczają powietrza, szybciej się niszczą, poza tym produkcja tego materiału zużywa mnóstwo energie i generuje toksyczne odpady.

Rób pranie w niższej temperaturze

Zanim włączysz pranie, ustaw temperaturę wody na 30 stopni, zaoszczędzisz o wiele więcej energii niż w przypadku prania w bardzo gorącej wodzie. Takie pranie ponadto jest bezpieczniejsze dla ubrań.

(mb)

Foto: 123 RF

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Najczęstsze błędy popełniane przy sprzątaniu

Jak szybko i niedrogo odnowić salon?

Naturalne środki do czyszczenia