Pokój dziecka w stylu eco

Pokój dziecka w stylu eco

Pokój dziecka ma być nie tylko przyjazny dla malucha, ale też zdrowy. Dlatego polecamy urządzić go w stylu Eco - najbardziej przyjaznym dla maluszka.

Urządzając przestrzeń dla dziecka (szczególnie maluszka) pamiętaj o tym, że wiele przedmiotów codziennego użytku: mebelki, pościel, zabawki, mogą narazić malca na alergię. Zbyt duża ilość chemikaliów zawarta w produktach nie jest wskazana dla rozwijającego się organizmu. Dzieci, o wiele bardziej niż my, są narażone na skutki zanieczyszczenia środowiska. Oto kilka wskazówek, jak urządzić nietoksyczne, przyjazne dla malucha środowisko.

Przyjazne dziecku meble

Rozglądając się za mebelkami do pokoju malucha zwracaj szczególną uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Dokładnie pytaj sprzedawcę o to, jakie lakiery i farby zostały użyte do produkcji danego mebla. Przyjazne są mebelki wykonane z takiego drewna jak: sosna, jesion, dąb. Nie szkodzą środowisku również mebelki powstałe w procesie recyklingu (np. z tektury).
Unikaj mebli wykonanych z płyty MDF, sklejki, płyt wiórowych ponieważ często zawierają zbyt dużo formaldehydu. Formaldehyd to gaz o silnym zapachu, jest stosowany w produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych, głównie w prasowaniu materiałów drewnopochodnych. Materiały budowlane zawierające formaldehyd mogą go emitować i mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Jeśli nie stać cię na kupienie mebli z naturalnego drewna, możesz kupić je ze sklejki, jednak w tym przypadku lepiej rozejrzyj się za mebelkami używanymi. Przez kilka lat używania wszystkie trujące składniki zdążyły wywietrzeć. Jest to rozwiązanie zdrowsze i przy okazji znacznie tańsze.

Podłoga w stylu Eco

W pokoju dziecka najlepiej, by podłoga również była wykonana z naturalnego drewna. Przyjazne dla środowiska są podłogi bambusowe lub wykonane w procesie recyklingu szklane płytki dekoracyjne (dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej).
Jeśli jednak wolisz położyć w pokoju dziecka wykładzinę lub dywan, zadbaj o to, by były one wykonane z naturalnych włókien (wełny, ekologicznej bawełny, konopi lub juty). Pamiętaj, że syntetyczna wykładzina może zawierać aż 120 toksycznych i rakotwórczych substancji chemicznych!

Przyjazne ściany

Zanim wybierzesz kolor ścian do pokoju malucha, rozejrzyj się za nietoksyczną farbą. Ekologiczna fara nie uwalnia do atmosfery trujących związków, dzięki temu na pewno nie zaszkodzi maluchowi.
Dobra farba do ścian powinna też umożliwiać im „oddychanie", w przeciwnym razie ściany mogą szybko się zagrzybić, a zarodniki grzybów, na równi z roztoczami kurzu są najbardziej groźnymi alergenami.
Ważny jest również dobór koloru do ekologicznego pokoiku dziecka. Zasada tu jest prosta - wybierz dowolny kolor, który występuje w naturze - najbardziej przyjaznymi kolorami dla dziecka są niebieski i zielony - działają uspokajająco i wyciszająco, są również przyjazne dla oczu.
W żadnym wypadku nie wieszaj na ścianach dywanów! Jest to świetne miejsce dla „hodowania" roztoczy.

Ekologiczna pościel

Kilkumiesięczny maluszek większość dnia spędza w łóżeczku, a i starsze dziecko też przebywa tam sporo czasu. Dlatego ważne, żeby pościel, z którą dziecko ma bezpośredni kontakt również była przyjazna dla jego zdrowia. Wybierz pościel uszytą ze 100 % bawełny.
Zadbaj o to, by dziecko miało dobry materac. Najlepiej wybrać taki, który jest wypełniony ekologiczną wełną, surową bawełną lub łuskami gryki. Zapłacisz za niego więcej, niż za zwykły, ale inwestycja się zwróci, bowiem takie materace objęte są długoletnią gwarancją.

Zwróć uwagę na wypełnienie poduszki i kołdry. W żadnym wypadku nie powinno być ono z pierza, bo takie może uczulać dziecko. Wybierz wypełnienie hipoalergiczne, ze specjalnych włókien poliestrowych, które można regularnie prać (nawet w 60 stopniach C). Nowością na rynku są naturalne, niealergizujące wypełnienia z włókna pozyskiwanego z ziaren kukurydzy.

Bezpieczne zabawki

Zabawki są nieodłączną częścią dziecięcego królestwa, dlatego również powinny być zdrowe. Wybieraj produkty ekologiczne i konieczne z atestem. Najlepiej, by zabawki były drewniane, jednak wiemy, że dzieci najchętniej bawią się postaciami z kreskówek, a one często są wykonane z plastiku lub gumy. W tym przypadku ważne jest, aby materiał, użyty do ich produkcji był do ponownego przetworzenia i posiadał atesty.
Wiele ekologicznych zabawek możesz zrobić również sama - z tekturowych pudeł, na szydełku, z papieru czy nieużywanych ubrań. A jeśli do pomocy zachęcisz swojego kilkulatka, wspólne przygotowanie stanie się wspaniałą zabawą.

Zobacz również: