Ocet winny w porządkach domowych

Ocet winny w porządkach domowych

Jak wykorzystać ocet winny w porządkach domowych?

Prawie każda z nas ma w domu ocet winny, lecz używa go bardzo rzadko, głównie do zrobienia sosu sałatkowego. Dlatego butelka z octem znajduje się gdzieś głęboko w najciemniejszym kącie szafki kuchennej. Warto ją odnaleźć i postawić w centralnym miejscu, gdyż od dziś będziesz jej potrzebowała regularnie przy porządkach domowych.

Czyszczenie blatów - blaty kuchenne przecieramy nawet kilka razy dziennie, to tu gromadzą się okruszki chleba, kurz i bakterie. Aby przywrócić blatom blask i pozbyć się bakterii, warto je przetrzeć gąbką nasączoną octem winnym.

Chromowane ramy - wszelkie chromowane powierzchnie będą lśnić, gdy wyczyścimy je pastą przygotowaną z octu winnego i soli kuchennej (proporcje 2 łyżki soli i jedna mała łyżeczka octu).

Klamki i uchwyty - wiadomo, że są to siedliska bakterii, poza tym często są na nich widocznej odciski dłoni. By je dokładnie wyczyścić, wystarczy przetrzeć je gąbką z octem winnym.

Muszki owocówki - dokuczają nam szczególnie latem, gdy mamy wystawione na kuchennym stole i blatach misy pełne świeżych, soczystych owoców. By skutecznie pozbyć się muszek, radzimy wystawić miseczkę z wodą i kilkoma kroplami octu winnego.

Pralka automatyczna - z naszej pralki czasem czuć nieprzyjemny zapach stęchlizny. Pozbędziemy się go jeśli przetrzemy wnętrze bębna miękką gąbką zanurzoną w paście z octu winnego i sody oczyszczonej.

Zmywarka - to kolejne często używane urządzenie, które akumuluje nieprzyjemne zapachu. Zmywarkę możemy łatwo odświeżyć, nastawiając jeden cykl płukania i dolewając do niego kubek octu.

Grill - latem używamy go często i chętnie, ale porządne oczyszczenie grilla to nie lada wyzwania. W tym przypadku lepiej niż ostre środki chemiczne, zawierające substancje żrące, które mogą poparzyć nam skórę, sprawdzi się domowy sposób. Kulkę uformowaną z folii aluminiowej zanurzamy w occie winnym i polerujemy nią powierzchnię grilla.

Wanna - pozbądź się zarazków i brudu, spryskując wannę octem winnym. Wlej go wcześniej do specjalnej butelki ze spryskiwaczem. Po spryskaniu przetrzyj powierzchnię szmatką. Nie potrzebujesz żadnych drogich produktów chemicznych z drogerii.

Nożyczki - jeśli używamy w kuchni nożyczek często są brudne, a ich ostrza stają się klejące. Trudno je wyczyścić zwykłą szmatką, ale jeśli nasączymy ją octem winnym, ułatwimy sobie zadanie.

Dywan - większość plam z dywanu można usunąć octem. Lecz należy najpierw wykonać próbę, by się upewnić, że nie zniszczymy tkaniny. Przepis na mieszankę usuwającą plamy jest prosty - 2 łyżeczki octu mieszamy z ¼ kubka soli.

Na podstawie stylemepretty.com

(mb)

foto: 123 RF

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Naturalne środki do czyszczenia

Ekologiczny dom

Najczęstsze błędy popełniane przy sprzątaniu