Kiedy najlepszy będzie dąb, a kiedy olcha

Kiedy najlepszy będzie dąb, a kiedy olcha

Drewno od zawsze służyło do stawiania domów, wyrabiania mebli i przedmiotów codziennego użytku, więc jego zaletach nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli przymierzasz się do wymiany podłogi, okien, drzwi, lub zamierzasz umeblować swój ogród, stoi przed tobą nie lada wyzwanie.

Obecnie na rynku jest ogromny wybór gatunków drewna zarówno krajowego, jak i egzotycznego. Pierwszą i najważniejszą barierą jest cena. Wystarczy powiedzieć, że za 1 m3 szlachetnego hebanu stolarz musi
zapłacić 18 tys. zł. Łatwo więc sobie wyobrazisz, ile może kosztować wykonany z tego materiału mebel. Na szczęście rozpiętość cenowa jest duża. Np. metr sześcienny najtańszej sosny kosztuje 220
zł.

Budowa                                                         

Dom zbudowany z drewna ma swoich zaprzysięgłych zwolenników. Nic dziwnego, jest ekologiczny, zdrowy i przytulny, a jego wzniesienie jest dwu- a nawet trzykrotnie tańsze od murowanego. - W Polsce w zależności od regionalnych preferencji i zasobów portfela najczęściej domy budowane są z sosny, świerku, lub droższego i szykowniejszego modrzewia - mówi architekt Maciej Ciszkowski. - To ostatnie jest nie tylko bardzo wytrzymałe i trwałe, ale też naturalnie zabezpieczone przed szkodnikami. Każdy rodzaj drewna ma swoje właściwości i w związku z tym nadaje się do innych celów. Nawet więc w domu modrzewiowym podłoga jednak powinna być dębowa, lub bukowa, czyli z twardego drewna, którym modrzew nie jest. Ale już domek letniskowy, znacznie mniej eksploatowany niż całoroczny, z powodzeniem może być wykonany z sosny, łącznie z podłogą.
 

W domu i w ogrodzie

Schody najczęściej wykonywane są z twardego drewna bukowego, brzozy, jesionu, klonu, dębu, ale też i z najtańszej sosny. Kabina sauny konstruowana jest z drewna świerka syberyjskiego, jodły kanadyjskiej, lub cedru. Ławki, pionowe osłony i oparcia do niej robi się z osiki, lipy lub abachi, gdyż drewno tych gatunków słabo się nagrzewa.

Najtrwalsze altany z kolei wykonuje się z drewna dębu, ale i egzotycznego bambusa, a najtańsze meble ogrodowe powstają z drewna świerkowego i sosnowego. Znacznie trwalsze będą jednak z akacjowego, dębowego, bukowego, eukaliptusowego i tekowego.

Na płoty oprócz dębu szczególnie nadaje się olcha, a na taras lub brzeg oczka wodnego
egzotyczne materiały drewniane, takie jak: bangkirai, massaranduba, cumaru czy itauba. Jako paliwo w kominku najlepiej sprawdza się brzoza, buk, dąb i grab.

Okna

Drewniane ramy okienne są ciepłe, mocniejsze niż z tworzywa, naturalne i zdrowe. Nie zmieniają wymiarów, nie powodują alergii, polepszają mikroklimat wnętrza i można je naprawić w razie uszkodzenia. - Do produkcji okien używa się najczęściej sosny, dębu i mahoniu, bądź meranti - mówi Andrzej Rzempołuch, dyrektor handlowy firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A. - Dwa ostatnie to egzotyczne gatunki wybierane ze względu na ładny rysunek i fakturę.

Osoby poszukujące energooszczędnej stolarki powinny wybrać okna z drewna sosnowego, zapewniające najlepsze parametry termiczne. Natomiast najbardziej cenionym materiałem na okna jest dąb, uważany za drewno bardzo szlachetne, zarówno ze względu na walory estetyczne - piękny układ słoi i kolor, jak również wysoką trwałość.

Drzwi

Rzadko robi się je z litego drewna, gdyż byłyby zbyt ciężkie. Standardowe drewniane drzwi zewnętrzne mają konstrukcję z drewna sosnowego, meranti, mahoniu, bądź dębu klejonego warstwowo, z płycinami izolowanymi termicznie i z drewnianym progiem. Wewnętrzne zaś są najczęściej z klejonki drzewa iglastego. Ramę wzmacnia i wymiarowo stabilizuje wypełnienie skrzydła, czyli wolnej przestrzeni ramy. Zwykle stanowi je: wypełnienie stabilizujące, tzw. plaster miodu, płyta wiórowo-otworowa lub konstrukcja wielowarstwowa, która jest połączeniem drewna, sklejki i płyty wiórowej.

Ten ostatni rodzaj wypełnienia jest najmocniejszy. Rama wraz z wypełnieniem oklejona jest dwustronnie płytą HDF lub płytą MDF, które są odporne na ścieranie oraz uderzenia. Powierzchnia drzwi może być polakierowana lub pokryta okleiną. Najdroższe, ale także najbardziej dekoracyjne są drzwi oklejone naturalnym fornirem.

Podłoga

Od obfitości podłogowych materiałów drewnianych o dobrych parametrach aż kręci się w głowie. Jednak poza odpowiadającym ci gatunkiem, kolorem i ceną niezwykle ważna jest jego jakość i fachowe położenie podłogi. Posadzka wykonana przez partacza nawet z tak doskonałych i markowych materiałów, jak dąb, buk, merbau, czy iroco, może szybko zacząć "pływać". Jeśli jednak stan portfela ci nie pozwala na zakup droższych materiałów, wybierz sosnową deskę (chodzenie w szpilkach wykluczone), lub tańszą, niż parkiet, ale też efektowną, mozaikę dębową.

W łazience dobrze sprawdzą się egzotyczne gatunki odporne na wilgoć, takie, jak tek, czy iroko, w kuchni - oprócz tych dwóch wymienionych jeszcze jatoba i badi, do wyłożenia holu zaś możesz użyć twardych gatunków drewna, ale już nie tak odpornych na wilgoć - merbau, doussie, bambus, ipe (lapacho). Na podłogi z ogrzewaniem podłogowym najlepsze (i najdroższe) będą merbau, iroko, doussie, tek,
dąb, choć możesz też użyć i najtańszej sosny.

[BRAK]

Meble

Z litego drewna są nie tylko bardzo ciężkie. Na dodatek z reguły są drogie, zwłaszcza te ze szlachetnych gatunków - rodzimych: brzozy, jesionu, orzecha, czereśni, gruszy i najtwardszych - dębu, orzecha, lub egzotycznych: np. palisandru, czy bambusa. Dlatego znakomita większość oferowanych mebli jest wykonana z płyt w okleinie lub folii. Są znacznie lżejsze, tańsze, ale i mniej trwałe. Na stół najlepiej nadaje się dębina i buczyna, na krzesła - drewno olchowe i bukowe, na regały gospodarcze na strych, lub do piwnicy - wystarczy sosna, lub świerk. Mahoń - ze względu na wysoką cenę stosowany jest raczej na okleiny i meble artystyczne.

Jak łączyć

Wybierając różne rodzaje drewna powinnaś zgrać kolory poszczególnych elementów - na zasadzie kontrastu, lub podobieństwa. Unikaj stosowania więcej niż dwóch różnych rodzajów drewna, np. jeżeli masz np. okna i drzwi w kolorze orzecha, to podłogę postaraj się dopasować kolorystycznie do istniejącej już stolarki. Jeżeli wybierzesz jasną podłogę, to meble powinny być ciemne, ale w kolorze zbliżonym do okien. Pamiętaj też, że bez względu na materiał, z jakiego będzie wykonany mebel, korzystniejsza jest jego matowa powierzchnia - nie odbija światła (co jest ważne zwłaszcza przy stołach i biurkach), mniej są zauważalne uszkodzenia i łatwiej utrzymać taką powierzchnię w czystości.

Michalina Włodarczyk

Foto: Istockphoto.com