Jaki kolor do pokoju dziecka?

Jaki kolor do pokoju dziecka?

O tym, że otaczające nas kolory mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i psychikę, widzieli już starożytni. Jaki temperament ma Twoje dziecko zapewne wiesz, ale jaki kolor zastosować w jego pokoju, by pomóc mu się wyciszyć bądź przeciwnie - dodać mu energii, by wspomóc w nauce i kreatywnym rozwoju? Oto kilka wskazówek, które mamy nadzieję, będą przydatne.

Czerwony

Ma działanie stymulujące, energetyczne. Pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi i produkcja hemoglobiny (czerwonych krwinek). Będzie właściwym wyborem dla osób apatycznych, ospałych, pozbawionych energii i chęci do działania. Jednak z tym kolorem bez względu na temperament dziecka radzimy uważać, lepiej stosować go jako kolor dodatków, a nie ścian w pokoju.

Pomarańczowy

Ma podobne działanie do czerwonego, jednak działa znacznie delikatniej - pobudza, motywuje do działania. Oprócz tego ma właściwości łagodzące stres i jednocześnie pobudza intelektualnie i twórczo. Dzięki tym właściwościom godny jest polecenia wszystkim dzieciom, szczególnie tym rozpoczynającym swoją przygodę z szkołą.

Pomarańczowy pozytywnie oddziałuje również na układ odpornościowy (nie przez przypadek jest to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach.

Żółty

Ma działanie antydepresyjne, stymuluje na układ nerwowy i rozwesela. Dlatego wart jest polecenia dzieciom smutnym i miewającym stany lękowe (wzmaga poczucie bezpieczeństwa). Ten kolor będzie miał również pozytywny wpływ na maluchy nieśmiałe i mające problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Nie wskazany natomiast dla dzieci nerwowych i nadpobudliwych. Podobnie jak pomarańczowy - pozytywnie działa na zdolności intelektualne.

Zielony

Działa uspokajająco, ma bardzo duże właściwości odstresowujące. Dzięki nim warto go zastosować w pokoju dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Ponadto zieleń (jak również róż) kojąco działa na wszystkie nasze zmysły i pomaga zwalczyć zmęczenie.

Niebieski

Działa kojąco, chłodząco i wyciszająco. Co nie oznacza, że mając styczność z tym kolorem stajemy się ospali, wręcz przeciwnie - niebieski pomaga się skoncentrować. Ma działanie również przeciwbólowe (delikatnie koi bóle głowy, stawów) i... zmniejszające apetyt. Niebieski szczególnie zalecany jest dzieciom agresywnym (również autoagresywnym), mającym kłopoty z koncentracją uwagi.

Fioletowy

Uspokaja, usuwa uczucie zmęczenia, pomaga walczyć z bezsennością.

Indygo

Pobudza aktywność psychiczną, pozytywnie działa na narządy węchu, słuchu, wzroku.