Jak utrzymać porządek w mieszkaniu bez częstego sprzątania?

Jak utrzymać porządek w mieszkaniu bez częstego sprzątania?

Jak utrzymać porządek w mieszkaniu bez częstego sprzątania?

Zazdrościsz znajomym posprzątanych i nieskazitelnych mieszkań. Myślisz, że korzystają z usług firm sprzątających lub nie spędzają we własnym domu zbyt wiele czasu? Mylisz się, oni po prostu przestrzegają kilku prostych zasad, które pomagają dłużej utrzymać porządek.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Zastanów się, jak wygląda twój wieczór. Przed snem przebierasz się w piżamę, a ubranie rzucasz na fotel lub oparcie krzesła. Czytasz gazetę, by się zrelaksować i przed snem odkładasz ją na stolik nocny lub po prostu rzucasz na półkę. Dopijasz herbatę lub kakao, ale nie chce ci się odnieść kubka do kuchni. W ten sposób nasze drobne przejawy lenistwa prowadzą do bałaganu w całym mieszkaniu. Podstawową cechą pedanta jest to, że zawsze odkłada każdą rzecz na swoją miejsce, dlatego jego przestrzeń jest zawsze uporządkowana.

Nie trzymaj brudnych naczyń

To jedna z podstawowych zasad, które pomagają utrzymać porządek, po zjedzeniu posiłku od razu wstaw naczynia do zmywarki lub umyj je w zlewie. Zajmie ci to tylko kilka sekund, a uratuje przed bałaganem w kuchni i rozprzestrzenianiu się bakterii.

Nie kupuj rzeczy zbędnych

Masz tendencje do kupowania rzeczy, które nie są ci koniecznie potrzebne, ale podobają ci się, są dostępne w promocyjnej cenie lub po prostu chcesz sobie poprawić humor. Niestety, im więcej rzeczy zalega w twoich szafach i na półkach, tym trudniej utrzymać je w porządku. Pomyśl dwukrotnie, zanim coś kupisz, w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i czas, który będziesz musiała spędzić na częstszym sprzątaniu.

Zorganizuj papierkową robotę

Znosisz do domu bezpłatne gazetki z supermarketu, ulotki z restauracji i barów, nie wyrzucasz starej korespondencji? W ten sposób tworzą się sterty niepotrzebnych papierów, które zaśmiecają przestrzeń. W wolnej chwili przejrzyj dokładnie tę stertę i wszystko, czego nie potrzebujesz, przeznacz na makulaturę.

Nie odkładaj sprzątania na ostatnią chwilę

Po przygotowaniu posiłku przetrzyj blat w kuchni, po kąpieli przetrzyj podłogę w łazience. Nie odkładaj wszystkiego na weekend, gdy planujesz robić generalne porządki. Dzięki temu twoje mieszkanie będzie zawsze wyglądało bez zarzutu.

Uważaj na bałagan w przedpokoju

Wchodzisz do domu i od raz chcesz się cofnąć na widok bałaganu? Przedpokój to miejsce, w którym trudno utrzymać porządek. Sterty butów, obwieszony ubraniami wieszak - to nie robi dobrego wrażenia. Jest na to tylko jedna rada - po przyjściu do domu buty wkładaj do szafki, a płaszcz odwieszaj do szafy.

 

(mb)

Foto: 123 RF

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Błędy, które popełniamy przy sprzątaniu

Jak szybko i niedrogo odnowić salon?

Jak udekorować stół?