Hiacynt. Jak hodować i pielęgnować roślinę

Hiacynt. Jak hodować i pielęgnować roślinę

Hiacynt to roślina cebulowa, o mocnym zapachu, uprawiana w gruncie lub doniczce o szerokiej palecie barw kwiatów, które rozkwitają na wiosnę. Dzięki temu idealnie nadaje się zarówno do dekorowania domów i wnętrz, jak i balkonów i ogródków.

Stanowisko

Jeśli zamierzasz hodować hiacynty w domu, przyda ci się do tego przezroczyste szklane naczynie z wodą. Podczas pędzenia cebuli w naczyniu z wodą wymagane jest całkowite zaciemnienie i temperatura ok. 10 - 15 st. C aż do momentu pojawienia się licznych korzeni na cebulce.

Potem ustaw roślinę na świetle, jednak temperatura powietrza wciąż nie powinna być zbyt wysoka (ok. 15 st. C). Nadal przykrywaj roślinę tekturowym kapturem w celu zapewnienia braku dostępu światła.

Gdy roślina zakwitnie, umieść ją w chłodniejszym miejscu.

Uwaga!

Roślina umieszczona w nadmiernym cieple i na świetle nie kwitnie. Przed pędzeniem konieczne jest dwumiesięczne poddanie cebul działaniu chłodu (preparowanie). W sklepach najczęściej są dostępne cebule preparowane.

Podlewanie

Jeśli pędzisz cebulę  w szklanym naczyniu, poziom wody w naczyniu nie powinien przekraczać poziomu korzeni. Ale uwaga, cebula nie powinna mieć bezpośredniej styczności z wodą. Jeśli uprawiasz hiacynta w ziemi, zadbaj o to, by wilgotność podłoża była umiarkowana. Nawożenie gleby nie jest potrzebne. Po kwitnięciu możesz przesadzić hiacynt z doniczki do ziemi w ogrodzie.

Foto: Biuro Kwiatowe Holandia

Zobacz również: