Błędy popełniane przy odkurzaniu

Błędy popełniane przy odkurzaniu

Błędy popełniane przy odkurzaniu

Odkurzanie to jedna z podstawowych czynności, które wykonujemy regularnie, sprzątając mieszkanie. Sprawdź, jakie błędy popełniamy po włączeniu odkurzacza.

Odkurzanie w jednym kierunku

Jeśli chcesz dokładnie pozbyć się brudu, kurzu i wolnych roztoczy, powinnaś odkurzać na cztery strony - północ, południe, wschód i zachód. Przesuwanie odkurzacza w jednym kierunku od drzwi do okien nie wystarczy.

Zbyt częsta zmiana worka

Zanim wymienisz worek w odkurzaczu, sprawdź, czy jest już całkowicie napełniony. Większość odkurzaczy pracuje najbardziej efektywnie, gdy worek jest mocno wypełniony treścią. Specjaliści radzą też, by nigdy nie używać ponownie starych worków, które zostały opróżnione.

Nadmierny pośpiech

Operując odkurzaczem, nigdy nie wykonuj zbyt gwałtownych ruchów. Nadmierny pośpiech sprawi, że posprzątasz szybciej, ale niezbyt dokładnie. Wolniejsze tempo pozwala szczotkom dokładniej zebrać zanieczyszczenia.

Zmiana szczotki

Gdy w czasie odkurzania zbliżamy się do powierzchni trudno dostępnych, np. listwy przy ścianach, kątów za meblami, należy zmienić szczotkę. Mniejsza końcówka pomoże usunąć zanieczyszczenia z tych miejsc, o których często zapominamy.

Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę

Ten błąd nie popłaca w żadnej dziedzinie, także przy sprzątaniu mieszkania. Nie warto sięgać po odkurzać dopiero wtedy, gdy widzimy gołym okiem, że dywan jest brudny. Zanieczyszczenia zbierają się między włóknami tkaniny, jeszcze długo przed tym, aż dywan zacznie wyglądać nieestetycznie.

Sprzątanie zaczyna się od góry

Pamiętaj, by najpierw pościerać kurz z półek, stołów i wszelkich sprzętów, które znajdują się w pomieszczeniu. Dopiero na końcu sięgnij po odkurzacz. Jeśli będziesz sprzątać w odwrotnej kolejności, część kurzu usuwanego z góry opadnie na dywan i podłogę.

(mb)

Foto: 123 RF

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

Jak zmywać naczynia?

Częste błędy popełniane przy sprzątaniu

Jak utrzymać porządek w mieszkaniu bez częstego sprzątania?