7 naturalnych środków do czyszczenia

7 naturalnych środków do czyszczenia

Wcale nie potrzebujesz całego arsenału środków chemicznych, by utrzymać dom w czystości. Popularne produkty naturalne, takie jak soda, ocet winny lub zwykła cytryna świetnie zastąpią detergenty. Warto się przekonać, jak proste jest ekologiczne sprzątanie.

Tanie i skuteczne sposoby na pozbycie się plam, zanieczyszczeń i kurzu sprawdziły nasze mamy i babcie. Warto wykorzystać kilka sprytnych sztuczek i nie sięgać za każdym razem, gdy sprzątamy dom po produkty pełne chemicznych detergentów. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale także o zdrowie swoje i naszej rodziny. Wiele produktów do czyszczenia zawiera toksyny, które mają zły wpływ na nasz organizm.
 

  • Soda oczyszczona zmiękcza wodę i działa wybielająco, dlatego pomoże usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia. Poradzi sobie nawet z tłuszczem, który oblepia wnętrze piekarnika. Możemy też używać sodę, by przywrócić blask armaturze. Usuwa nieprzyjemny zapach z desek do krojenia mięsa i warzyw. Używając sody, doczyścimy nawet stare żelazko. W naszych ekologicznych porządkach stosujemy ją jako proszek do posypania, by pochłonęła zbędne zapachy. Możemy też zrobić z sody oczyszczonej pastę, która jest niezastąpiona do szorowania zabrudzonych powierzchni.
  • Ocet winny to kolejny pogromca brudu, który w akcji poradzi sobie lepiej niż chemikalia. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się osadu z mydła na ścianach kabiny prysznicowej, chcesz porządnie wyczyścić lustro, umyć na błysk okna – ten popularny produkt zaskoczy cię swoją skutecznością. Najlepszy domowy sposób na kamień w muszli toaletowej to pasta z sody oczyszczonej i octu winnego.
  • Skórka od banana usunie kurz z liści kwiatów o wiele lepiej niż zwykła ściereczka. Dodatkowo sprawi, że rośliny będą pięknie błyszczeć.
  • Cytryna nadaje się idealnie do czyszczenia łazienki. Wyciśnij z niej sok i nasącz nim ściereczkę. W ten sposób łatwiej usuniesz plamy, wybielisz powierzchnię i rozpuścisz kamień. Sok możesz więc śmiało wykorzystać, gdy myjesz wannę, umywalkę lub muszlę toaletową. Cytryna sprawi także, że stara zasłona prysznicowa będzie wyglądać jak nowa.  
     
  • Oliwka dla dzieci – przekonałaś się już, jak wspaniale działa na twoją skóra, teraz możesz używać jej także w czasie ekologicznego sprzątania. Nasącz nią szmatkę, którą odkurzasz drewniane meble. Nie tylko pozbędziesz się szybko kurzu, ale także nadasz drewnianym powierzchniom piękny blask. Oliwka pozbędzie się też gumy do żucia, która przykleiła się do dywanu lub mebli. Wystarczy natłuścić gumę, odczekać chwilę i usunąć ją za pomocą ręcznika papierowego.
  • Boraks jest kolejnym bardzo tanim i ekologicznym środkiem, który możemy wykorzystać, gdy robimy porządki. Pomoże nam usunąć plamy z kawy, wina, herbaty. Poplamioną tkaninę należy namoczyć w roztworze wody i boraksu – na litr wody wsypujemy łyżeczkę proszku. Możemy też użyć go do czyszczenia kociej kuwety, gdyż zabija zapach moczu.
  • Sól to ostatnia pozycją na naszej ekologicznej liście środków czyszczących. Woda z solą polecana jest do czyszczenia koszy i mebli wiklinowych.

 

(mb)

foto: 123 RF

 

ZOBACZ TAKŻE PODOBNE ARTYKUŁY:

 

Alergeny w domu

Jak wywabiać plamy?

Jak usunąć gumę do żucia